Прејди на содржината

Елизабет Тубро

Од Википедија — слободната енциклопедија

Елизабет Тубро (8 декември 1956 година) е данска уметница која имала голем придонес во обновувањето на скулптурата во Данска. [1]

Биографија[уреди | уреди извор]

Родена во Нук, Гренланд, Тубро била ќерка на воспитувачите Нилс Тубро и Каја Гилдинг. Таа се преселила во Данска кога имала 17 години и студирала на Кралската данска академија за ликовни уметности под Хајн Хајнсен од 1982 до 1986 година. Таму се поврзала со Хенрик Б.[1] [2]

Во 1980-тите, таа била централна фигура во групата уметници кои презеле значително обновување на данската скулптура со акцент на наративот, честопати обраќајќи се на Гренланд, кршејќи ја традицијата во нивната употреба на материјали. Нејзината изложба Inertia min elskede (Инерција моја љубов) во 1983 година со Stræde и Nygård била значајна по тоа што ги презентирала аспектите на минимализмот додека покажала како скулптурата може да навлезе во структурите за да открие пораки од неколку периоди со референци за просторот на традицијата. Други значајни експонати биле претставени на Skulpturens tid (Времето на скулптурата) во Софиенхолм во 1987 година и Juxtaposition во Шарлотенборг во 1993 година. Таа исто така има претставено самостојни изложби во Њујорк (1994) и Индијанаполис (1998). Клучните аспекти на нејзината работа вклучуваат метаморфоза, трансформација и наратив како што е прикажано во нејзината Søjlekonstruktion (Изградба на столбови) во 1995 година, кога формата на нејзиниот столб довела до еден вид мутирачки раст на столбовите. Материјалите што ги користела вклучуваат фиберглас, полистирен, винил, метал и поливинил хлорид. [1]

Во текот на 1990-тите, таа почнала да се осврнува на улогата на јавната скулптура во современиот свет, вклучувајќи го и впечатокот што го остава кога делото се гледа од прозорецот на автомобилот што поминува. Забележителен пример е Бифрактал (Градски фрактал), голема скулптура од не'рѓосувачки челик и стаклени влакна на Søren Kierkegaards Plads надвор од новокомплетираниот Црн дијамант во 2000 година.[1] [3]

Награди[уреди | уреди извор]

Тубро го добила Медалот Екерсберг во 1999 година и Медалот Торвалдсен во 2010 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Mai Misfeldt. „Elisabeth Toubro (1956 - )“ (Danish). Dansk kvincebiografisk leksikon. Посетено на 12 October 2014.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  2. Torben Weirup. „Elisabeth Toubro“ (Danish). Kunstindeksdanmark & Weilbachs Kunstnerleksikon. Посетено на 13 October 2014.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  3. „Byfraktal“ (Danish). Elisabethtoubro.dk. Посетено на 13 October 2014.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]