Елизабет Нортон (уметник)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Елизабет Соер Нортон
Родена (1887-12-16)Декември 16, 1887

Починала Август 7, 1985(1985-08-07) (год 97)

Почивалиште Гробиштата Грејсленд, Чикаго, Илиноис, САД
Образование Уметнички институт во Чикаго,

Уметничка студентска лига на Њујорк,

Национална академија за дизајн, Чејс училиште

Позната по графика, сликарство, скулптура

Елизабет Соер Нортон (1887–1985) била американска жена уметник, позната по нејзините бронзени скулптури, слики и графика. Темата на нејзината работа често вклучувала животни, пејзажи и/или портрети. Живеела во Пало Алто, Калифорнија, од 1919 година до нејзината смрт во 1985 година.[1]

Ран живот и образование[уреди | уреди извор]

Елизабет Соер Нортон е родена на 16 декември 1887 година во Чикаго, Илиноис од татко адвокатот Џејмс Сангер Нортон (1844–1896) и мајка Френсис Џулија Рамзи (1850–1933).[2][3][4]

Нортон студирала ликовна уметност на Институтот за уметност во Чикаго во 1910 година.[1][2] Ги продолжила студиите во Уметничката студентска лига на Њујорк со Френк ДуМонд, Националната академија за дизајн на Њујорк и училиштето Чејс (кое подоцна станало Факултетот за дизајн на Парсонс).[1][2]

Додека сè уште живеела во Њујорк, еден од нејзините студенти била вајарката, Кетрин Андерхил (родена 1892 година).[5]

Кариера[уреди | уреди извор]

Нортон имала успешна кариера и ја изложувала својата уметност во многу галерии во Њујорк.[1] Таа имала уметнички придонес на изложби во институцијата Смитсонијан во текот на нејзината кариера.[6][7]

Таа имала постара сестра по име Френсис Сангер Нортон (брачно име, Браун) која се преселила во Пало Алто, Калифорнија бидејќи нејзиниот сопруг Хари Браун бил професор на Катедрата за филозофија на Универзитетот ла.[8] Нортон отпатува во Калифорнија во 1915 година за да присуствува на меѓународната изложба Панама-Пацифик (PPIE) и да ја посети нејзината сестра.[1][8] Таа се вратила четири години подоцна во 1919 година за да се пресели во Пало Алто, откако се борела со напади на грип.[1][8] Нејзиниот зет Хари Браун го дизајнирал нејзиниот дом на 353 Ловел авенија.[8][9]

Кога Нортон се преселила во Калифорнија, таа се заинтересирала за графика, пред тоа првенствено работела во скулптура, пастели и маслени бои.[10] Нортон била основач на уметничкиот клуб Пало Алто (сега Пацифичка уметничка лига ) во 1921 година[11] Нортон била член на Калифорниското друштво на Ечерс; Уметнички клуб Пало Алто (сега познат како Пацифичка уметничка лига); Американска федерација на уметности; и жени сликари од Сан Франциско.[1]

Смрт и наследство[уреди | уреди извор]

Во последните 20 години од животот Нортон живеела во Чанинг Хаус, пензионерска заедница во Пало Алто.[8] Нортон починала на 7 август 1985 година во Пало Алто, Калифорнија и е погребана во Чикаго на гробиштата Грејсленд.

Нејзината работа е изложена во многу јавни музејски збирки, вклучувајќи ги и Метрополитен музејот на уметноста,[12] Музејот на уметноста Фог,[13][14] Уметничката галерија на Универзитетот Јеил,[15] Музејот на уметност Нелсон-Аткинс,[16] ликовна уметност Музеи на Сан Франциско (FAMSF),[17] Националната галерија на портрети на институцијата Смитсонијан,[18] меѓу другите.[2]

Пацифичката уметничка лига на Пало Алто посветила само-изложбена галерија во нејзино име, „студиото Елизабет Нортон“ и „Наградата за истакнати услуги на Елизабет Нортон“.[11]

Нејзината бронзена биста на Дејвид Стар Џордан е изложена во институцијата Хувер на Универзитетот Стенфорд.[8]

Изложби[уреди | уреди извор]

 • 1920 – Универзитет Стенфорд, Стенфорд, Калифорнија[1]
 • 1926 – Серија отпечатоци од животинско дрво, Гамп, Сан Франциско, Калифорнија[10]
 • 1929 – Галерија Курвоазие, Сан Франциско, Калифорнија[19][20]
 • 1939 – Меѓународна изложба на Голден Гејт, Сан Франциско, Калифорнија[2]
 • 1942 – самостојна изложба на скулптури и акварели, Државна библиотека во Калифорнија, Сакраменто, Калифорнија[2][21]
 • 1942 – Национална академија за дизајн, Њујорк, Њујорк [2]
 • 1944 – Американско здружение за печатење во боја, Њујорк, Њујорк [2]
 • 1946 – Уметничко здружение Вичита, Вичита, Канас[2]
 • 1950 – Универзитетот Стенфорд, Стенфорд, Калифорнија[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 1,8 Hughes, Edan Milton (2002). Artists in California, 1786-1940. Sacramento, California: Crocker Art Museum. стр. 822. ISBN 978-1884038082.
 2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 2,8 Heller, Jules; Heller, Nancy G. (2013-12-19). North American Women Artists of the Twentieth Century: A Biographical Dictionary (англиски). Routledge. стр. 409. ISBN 978-1-135-63882-5.
 3. „Norton, Elizabeth“. Benezit Dictionary of Artists (англиски). 2011. doi:10.1093/benz/9780199773787.article.b00131511. ISBN 978-0-19-977378-7. Посетено на 2020-07-12.
 4. „James S. Norton's Will in Probate“. Chicago Tribune. 1896-09-25. стр. 3. Посетено на 2020-07-12.
 5. Levy, Florence Nightingale (1917). American Art Directory, Volume 14 (англиски). R.R. Bowker. стр. 629.CS1-одржување: датум и година (link)
 6. Annual Report of the Board of Regents of the Smithsonian Institution: Report of the U.S. National Museum (англиски). U.S. Government Printing Office, United States National Museum. 1924. стр. 118.
 7. Report on the Progress and Condition of the U.S. National Museum for the Year Ending June 30, 1934 (англиски). U.S. Government Printing Office, United States National Museum. 1933. стр. 59.CS1-одржување: датум и година (link)
 8. 8,0 8,1 8,2 8,3 8,4 8,5 „And nobody needed a furnace“ (PDF). The Tall Tree, Palo Alto Historical Society. pahistory.org. 29 (6): 3–4. March 2006.
 9. „353 Lowell, Centennial Home“. Palo Alto Stanford Heritage. Посетено на 2020-07-12.
 10. 10,0 10,1 „Typical Norton, Wood Block Artist Likes Animals“. Newspapers.com (англиски). The San Francisco Examiner. April 25, 1926. стр. 70. Посетено на 2020-07-12.
 11. 11,0 11,1 Israel, Robyn (April 6, 2001). „So you want to be an artist? Now in its 80th year, Pacific Art League of Palo Alto continues to nurture local talent“. PaloAltoOnline.com. Посетено на 2020-07-12.
 12. „Art collection: Elizabeth Norton“. The Metropolitan Museum of Art.
 13. „Collection: Elizabeth Norton, American (1887–1958), Pony in a Hurry“. Harvard Art Museums. Посетено на 2020-07-11.
 14. „Collection: Elizabeth Norton, American (1887–1958), Little Grey Cat“. Harvard Art Museums. Посетено на 2020-07-11.
 15. „Collection: Gentleman from Siam“. Yale University Art Gallery. Посетено на 2020-07-12.
 16. „Elizabeth Norton – Artists/Makers“. The Nelson-Atkins Museum of Art (англиски). Посетено на 2020-07-12.
 17. „Elizabeth Norton“. FAMSF Search the Collections (англиски). 2018-09-21. Посетено на 2020-07-12.
 18. „David Starr Jordan“. National Portrait Gallery, Smithsonian Institution (англиски). Посетено на 2020-07-12.
 19. „Courvoisier Gallery 474 Post St. Exhibition of Woodblock Prints and Sculpture, Elizabeth Norton“. Newspapers.com (англиски). The San Francisco Examiner. November 24, 1929. стр. 60. Посетено на 2020-07-12.
 20. „Brief Art Notes“. Newspapers.com (англиски). The San Francisco Examiner. December 1, 1929. стр. 63. Посетено на 2020-07-12.
 21. „Trims Room California State Library“. Newspapers.com (англиски). The Sacramento Bee. June 27, 1942. стр. 13. Посетено на 2020-07-12.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]