Елизабет Екман

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Елизабет Екман (18 декември 1862 година - 25 мај 1936 година) — шведска ботаничарка која е најпозната по своето истражување на родот Драба .[1][2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Hultén, Eric. „Hedda Maria Elisabeth Emerence Adelaide Ekman, f. Åkerhielm“. Svenskt biografiskt lexikon (Dictionary of Swedish National Biography). Riksarkivet, the National Archives of Sweden. Посетено на 10 August 2018.
  2. Heilborn, O. (February 1927). „Chromosome Numbers in Draba“. Hereditas. 9 (1–3): 59–68. doi:10.1111/j.1601-5223.1927.tb03509.x.