Елизабет Алдрих

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Елизабет Алдрих (родена на 26 февруари 1947 година) била американски танц историчар, кореограф, писател, предавач, консултант, администратор, куратор и архивар.[1] Таа била меѓународно позната по нејзиното истражување, изведба, кореографија, предавање и предавања за ренесансен и барокен дворски танц, социјален танц од деветнаесеттиот век и рагтајм танц од дваесеттиот век.[2]

Ран живот, образование и обука[уреди | уреди извор]

Елизабет Алдрих била родена во Еплтон, Висконсин, ќерка на Стенли Џ. Алдрих, астрофизичар, и Дона Џ.[3] На петгодишна возраст, таа започнала да тренира танц на часови за балет, тап и акробација во школата за танц Вера Лин во Лос Анџелес, каде што се преселило нејзиното семејство. Набргу потоа, охрабрена од нејзината мајка, таа додала часови по музика на обуката за танц додека почнала да зема инструкции за виолончело од Мери Луис во Рајтсвуд, Калифорнија. Кога нејзиното семејство повторно се преселило, во Мејн, таа ги продолжила студиите за танц, музика и акробатика, во кои го освоила државниот шампионат за вежбање на подот во 1965 година. По завршувањето на средното училиште во Виндхем, Мејн, таа присуствувала на Универзитетот Охајо во Атина (1963-1967), каде студирала модерен танц и историја на танцот, и Конзерваториумот за музика на Нова Англија во Бостон (1968-1972), каде студирала виолончело исто и балетот и раниот танц. Дипломирала музичка диплома на конзерваториумот во 1970 година и магистрирала во 1972 година. Потоа, таа се преселила во Њујорк и продолжила со обуката за танц во студиото Мелиса Хејден (1973-1975) и во Њу школата (1973-1979), каде студирала модерен танц со Џули Сандер и балет со Сатуро Шимасаки.

Професионален живот[уреди | уреди извор]

Алдрих имала извонреден редослед на сродни кариери како изведувач, кореограф, водач на работилница и предавач, проект менаџер и администратор, консултант и куратор и архивар на танцови материјали.

Изведувач[уреди | уреди извор]

Како професионална музичарка, Алдрих најпрво се приклучил на New England Consort of Viols како свирач на виола да гамба, лак, жичан инструмент сличен на виолончелото кој бил популапен во периодот на ренесансата и барокот. Алдрих била на турнеја со групата и учествувала во снимањето на Музиката на Вилијам Бирд за Војсус и Виоли(Титаник Рекордс Ти-26). Била и член на Court Dance Company од Њујорк, професионална компанија специјализирана за периодичен танц и била ко-уметнички директор (1978-1991) како и изведувач. На летните фестивали во замокот Хил на имотот Крејн во Ипсвич, Масачусетс, таа танцувала во првата изведена американска продукција со периодични инструменти на „ Дидо'' и ,,Анија'' на Хенри Персел ,,Буржула Џентилхом од Жан-Батист Лули и „Орфео“ на Клаудио Монтеверди , сите во режија на Томас Кели. Таа потоа се појавила во продукциите во салата Алис Тали во Линколн Центарот во Њујорк, Музејот на уметноста во Кливленд и библиотеката Фолгер Шекспир, институцијата Смитсонијан и Центарот за изведувачки на уметности Џон Ф, Кенеди во Вашингтон, ДЦ. во странство, давајќи настапис во Англија, Швајцарија и Чиле.

Кореограф[уреди | уреди извор]

Како научник за раниот танц, Алдрих добила кореографски налози од Дворската танцова компанија од Њујорк, Одделот за танц на школата Џулијард и Њујоршката барокна танцова компанија. Како специјалистка за социјален танц од деветнаесеттиот век и почетокот на дваесеттиот век, таа исто така создадала кореографија за американскиот театар за балирање, Друштвото Џејн Остин од Северна Америка, институцијата Смитсонијан и фестивалот Фолклорико де Такси, Мексико. Во 1997 година, таа создадла програма од маршеви, макари, квадрили и валцери за стогодишнината на прославата на Големата сала во зградата Џеферсон на Конгресната библиотека во Вашингтон. Програмата вклучувала и реинтерпретација на познатиот маниц на пеперутките на Лои Флуер, соло изведено од Џоди Сперлинг . Во Њујорк, Алдрих поставила танци за продукцијата на Дејвид Кнаус од 2002 година на Моцартовиот Дон Џовани, која била изведена низ Јапонија под диригентската палка на Сеиџи Озава.

Алдрих била особено позната по нејзината филмска кореографија, бидејќи била специјализирана за создавање на големи сцени во сала за бал од 1840-тите до 1880-тите, како и за социјални танци од 1920-тите до 1950-тите. Нејзината работа се појави во шест продукции на трговец-слонова коска: Европејците (1979), Квартет (1981), Господин и г. Мост (1990), Остатоците од денот (1993), Џеферсон во Париз (1993) и Преживеан Пикасо (1996), сите во режија на Џејмс Ајвори. Други филмови за кои таа кореографирала танцови сцени се The Age of Innocence (1994), во режија на Мартин Скорсезе; Плоштад Вашингтон (1997), во режија на Агњешка Холанд; и The Haunted Mansion (2003), во режија на Роб Минкус.[4]

Водач на работилницата и предавач[уреди | уреди извор]

Како презентер, Олдрич имала спроведено работилници и одржала предавања и говори за бројни научни организации во Северна Америка, Јужна Америка, Европа и Азија. Темите на нејзините презентации биле широки: од ренесансен и барокен дворски танц до општествени танци од деветнаесеттиот век; од бонтон во дворот на Луј XIV до регтајм танци во американските салони и ноќни клубови; од манири на маса во деветнаесеттиот век до Бродвејските емисии на Баланчин од дваесеттиот; од костимите на светот на Моцарт до танцување во холивудските филмови, од виенскиот валцер до нервоза.

Во Соединетите Американски Држави, Алдрих доставила трудови во Конгресната библиотека и на состаноци на Друштвото на научници за историја на танцот, Конгресот за истражување на танцот, Друштвото за историчари на американските надворешни односи, Здружението за популарна култура, Друштвото за американски Музика и здружението Моцарт на Америка. Во странство, има презентации на Универзитетот во Лондон, Дворана танц (Чешка), Escuela Moderna de Musica y Danza (Чиле), Institut de Sainte-Ode (Белгија), Schola Cantorum Basilienses (Швајцарија), Hochschule für Musik (Германија) и на различни места во Франција, Хонгконг и Мексико. Таа одржала клучни говори на годишните состаноци на Американското музиколошко друштво (1991) во Хетисбург, Мисисипи; Конгресот на латиноамерикански кореографи (1992) во Каракас, Венецуела; Здружението на Музејот на отворено на среден запад (1993) во Нина, Висконсин; и Здружението на танцови критичари (2007) во Њујорк.[5]

Менаџер и администратор[уреди | уреди извор]

Административната кариера на Алдрих започнала во 1974 година со работа како асистент на уметничкиот консултант Џорџ Алан Смит. Таа работела со него до 1983 година на собирање средства, развој и долгорочно планирање за различни уметнички организации, вклучувајќи го Caramoor Center for Music and the Arts, музејот на реката Хадсон, Американскиот симфониски оркестар, Martha Graham Dance Company и Балетот во Сан Франциско. Како основачки член и ко-уметнички директор на Фондацијата за историски танц (1977-1993), таа исто така била една од основачите на Меѓународниот институт за ран танц на колеџот Goucher во Таусон, Мериленд, и билас активен учесник неколку години ( 1987-1991). Во тоа време, таа служела и како претседател на Друштвото на научници за историја на танцот (1989-1992) и како извршен директор на првото Генерално собрание на Америка на Светската танцова алијанса (1991).

Во 1994 година, Алдрих била ангажирана од њујоршкиот огранок на Oxford University Press како главна уредничка на Меѓународната енциклопедија на танцот, референтен проект кој пропаднал за време на развојот на уште два други академски издавачи. Работејќи со основачкиот уредник Селма Џин Коен, уредничкиот одбор (Џорџ Дорис, Ненси Голднер, Беат Гордон, Ненси Рејнолдс, Дејвид Вон, Сузан Јангерман) и персоналот на Научниот и професионалниот референтен оддел на Оксфорд, таа била главна сила во спасувањето проект и негово успешно завршување со објавување на шесттомниот сет во 1998 година. Потоа, таа работела како хонорарен уредник на неколку референтни проекти на Оксфорд и како уредник за танц на The Grove Dictionary of American Music, второ издание, уредуван од Чарлс Хироши Гарет. Објавен во печатење од Oxford University Press во 2013 година, исто така е достапен како компонента на Oxford's Grove Music Online.

По објавувањето на танцовата енциклопедија на Оксфорд, Алдрих ја продолжила својата административна работа како претседател на уредничкиот одбор на Друштвото на научници за историја на танцот (1998-2002). Таа потоа ја нашлала својата следна менаџерска работа како извршен директор на Dance Heritage Coalition, национална алијанса на институции кои поседуваат значајни збирки кои ја документираат историјата на танцот, со седиште во Вашингтон, ДЦ За време на нејзиниот седумгодишен мандат на оваа позиција (1999-2006), таа иницирала голем број важни проекти, вклучувајќи го Форумот за лидерство на Националното танцово наследство, Незаменливите танцови богатства на Америка, Регистарот на видео касети за национално танцово наследство, Програмата за стипендија за документација и зачувување на танцот и Проектот за зачувување на дигитални видео касети. Како писател или уредник, таа исто така била одговорна за голем број публикации издадени од коалицијата.

Консултант[уреди | уреди извор]

Алдрох служела како консултант за голем број уметнички организации. Била член на Советодавниот одбор на Early Music America (1992-1993); главен консултант за серијата од осум дела „Танцување“, произведена од Јавниот радиодифузен систем (1993); член на Одборот на посетители на Конзерваториумот за музика во Нова Англија (2003-2005); и панелист за National Endowment for the Arts и National Endowment for the Humanities (1990-2013). За Фондацијата Џорџ Баланчин, таа била една од групата главни истражувачи за проектот Популарен Баланчин, посветен на документирање на работата на г. Баланчин на емисиите на Бродвеј и холивудските филмови (2000-2002).[6]

Како консултант на Музичкиот оддел на Конгресната библиотека во 1998 година, Алдрих била одговорна за пишување наративи и реконструкција на чекори и чекори за придружните видео клипови како дел од „An American Ballroom Companion, околу 1490-1920“. Проектот постави над двесте прирачници за социјални танци од збирката на библиотеката.[7] Неколку години подоцна, Алдрох се вратила во Музичкиот оддел на Конгресната библиотека како проект-директор одговорна за монтирање на веб-страницата на Кетрин Данам (2005), дизајнирана да ја истакне обемната колекција на сувенири на Данам во библиотеката.[8]

Кустос и архивар[уреди | уреди извор]

Во 2006 година Алдрих повторно била вработена во Музичкиот оддел на Конгресната библиотека, бидејќи била именувана на новосоздадената позиција Куратор на танцот. Меѓу нејзините први задачи била идентификација, обработка и создавање помагала за пронаоѓање за дваесет архивски збирки кои биле набавени помеѓу 1980 и 2004 година. Потоа, таа набавила, обработи и создаде помагала за наоѓање на повеќе од триесет нови архивски збирки сувенири, од кои многу ја поддржаа колекцијата Марта Греам . Меѓу нив имало голем број колекции на раните членови на компанијата на Греам: Џејн Дадли, Софи Маслоу, Хелен Мекги, Етел Винтер и Јурико . Како резултат на тоа, библиотеката сега е примарна локација за научно проучување на биографијата на Греам и на историјата на нејзините дела и нејзината компанија. Другите аквизиции што ги направила Алдрих се движеа од колекцијата на сценската и филмската ѕвезда Марџ Шампион до онаа на New Dance Group, револуционерна изведувачка група активна од 1930-тите до 1960-тите. Непосредно пред Олдрич да се повлече од библиотеката во 2013 година, таа била клучна во стекнувањето на колекцијата на Американскиот балетски театар (1940 до денес), значаен додаток на библиотеката за сценските уметности во САД.

За време на нејзиниот мандат во библиотеката, Алдриих го напишала и својот прв „Преглед на колекција за танц“, својата прва „Изјава за политика на колекција за танц“ и сеопфатен водич за специјални колекции во танцот, кој ја опишува секоја специјална колекција поврзана со танцот и танцот сместена во Музичкиот оддел на библиотеката, кој опфаќа балет, народно и традиционално оро, музички театарски танц и социјален танц. Таа била куратор или ко-куратор на четири важни изложби поставени во библиотеката и кои потоа беа изложени во павилјонот Дороти Чендлер во Лос Анџелес.

 • Американски танцов театар Алвин Ејли: 30 години културен амбасадор во светот (2008).[9]
 • Сергеј Дијагилев и неговиот свет: стогодишна прослава на руските балети на Дијагилев, 1909-1929 година (2009).[10]
 • Politics and the Dancing Body (2012), куриран со Викторија Филипс.[11]
 • Американски балетски театар: турнеја низ глобусот 73 години (2014), куриран со Викторија Филипс и Џоана Ди Дас.[12]

Олдрих исто така беше одговорен за содржината и наративот за онлајн презентации на библиотечни материјали за Балетите Руси на Сергеј Диагилев, за Бронислава Нијинска и за Марта Греам. Додека ги преземаше сите овие задачи, таа организираше и бројни изложби на танцови материјали за колеџи, универзитети, специјални гости и конгресни претставници.

Избрани дела[уреди | уреди извор]

 • Од сала за танц до пеколот: благодатта и глупоста во танцот на деветнаесеттиот век. Evanston, Ill.: Northwestern University Press, 1991 година.
 • „Социјално танцување во светот на Шуберт“, во Светот на Шуберт: Виена во владеењето на Франциско I, уредено од Рејмонд Ериксон. Њу Хевен, Кон.: Универзитетот Јеил, 1997 година.
 • „Предговор“, во Меѓународна енциклопедија на танцот, 6 тома, уредена од Селма Џин Коен и други. Њујорк: Oxford University Press, 1998 година.
 • „Одржување на американското танцово наследство: Како полето на танцовото наследство може да изгради капацитет и да го прошири пристапот до танцот во следните десет години“. Вашингтон, ДЦ: Коалиција за танцово наследство, 2000 година.
 • Извонредната „Танцова книга ТБ 1826“: Анонимен ракопис на факсимил. Њујорк: Pendragon Press, 2000 година. Вклучува воведен материјал од Елизабет Олдрич, Сандра Нол Хамонд и Арманд Расел.
 • Незаменливите танцови богатства на Америка: Првите 100. Вашингтон, ДЦ: Коалиција за танцово наследство, 2001 година.
 • Резиме есеи за истражување: Г-дин Штраус оди во Бостон (1943) и Чоколаден војник (1947), за Popular Balanchine, проект на Фондацијата Џорџ Баланчин; досиеја поднесени во 2002 година и депонирани во Одделот за танц Џером Робинс на Јавната библиотека за изведувачки уметности во Њујорк во 2005 година. Видете Популарен Баланчин, Водич за досиејата, на http://balanchine.org/balanhine/03.pc%5B%5D .
 • Авторски буквар за Танцовата заедница. Вашингтон, ДЦ: Коалиција за танцово наследство, 2003 година.
 • „Западен социјален танц: Преглед на колекцијата“. Вашингтон, ДЦ: Библиотека на Конгресот, 2004 година.
 • „Социјален танц“, во Енциклопедија на Викторијанската ера, уредена од Џејмс Ели Адамс, Том Пендергаст и Сара Пендергаст. Њујорк: Академска референца Гролиер, 2004 година.
 • „Чиле, кул“, во Пијанологија: Вино, Водич за грозјето, од Џејмс Волер. Њујорк: Стјуарт, Табори и Чанг, 2005 година.
 • „Документација, зачувување и пристап: Обезбедување иднина за наследството на танцот“, во Настава за танцови студии, уредена од Џудит Чазин-Бенахум. Њујорк: Routledge, 2005 година.
 • „Опуштени лакти и славна благодат: „Филмски минуети“ од 1930-тите“, во Зборник на трудови од годишната конференција на Друштвото за историско танцување Долмеч, „Минует во времето и просторот“, Пасторален центар на сите светци, Лондон, 10–11 март 2007 г. .
 • „Повторно размислување за физичката библиотека: опасностите од пропуштените можности во дигиталната ера“, во Зборник на трудови од триесеттата годишна конференција на Здружението на научници за историја на танцот, „Преиспитување на практиката и теоријата / Repense pratique et théorie, „ National de la Дансе, Париз, 21-24 јуни 2007 година.
 • „Разочарувања и одложувања: Пуштање во употреба на Апалашка пролет, огледало пред мене и замислено крило“, во Зборник на трудови од триесет и првата годишна конференција на Здружението на научници за историја на танцот, „Гледајќи назад / движење напред“, колеџ Скидмор, Саратога Спрингс, Њујорк, 12-15 јуни 2008 година.
 • „Не нурнувај во морето на световната глупост: Религиозни приговори од деветнаесеттиот век и почетокот на дваесеттиот век за општествениот танц во Соединетите држави“, во Танц, човекови права и социјална правда: достоинство во движење, уредено од Наоми Џексон и Тони Шапиро - Фим. Ланам, д-р: Страшило прес, 2008 година.
 • „Цивилизацијата на американските сали за танц: Револуционерната војна до 1890 година“, во Ballroom, Boogie, Shimmy Sham, Shake: A Social and Popular Dance Reader, уредена од Џули Малниг. Еванстон: Прес на Универзитетот во Илиноис, 2008 година.
 • „Правната употреба на Коалицијата за танцово наследство во проектот за авторски права“, во Protokolle на симпозиумот „Urheberrecht an Tanzwerken im digitalen Raum“, Akademie der Künste, Берлин, 15–16 април 2010 година.
 • „Писма од срцето: кореспонденција на Марта Греам со Бенџамин Гарбер во 1960-тите и 1970-тите“, во Зборник на трудови од триесет и третата годишна конференција на Здружението на научници за историја на танцот, „Танц и спектакл“, Универзитетот во Сари, Гилфорд и Место, Лондон, 8-11 јули 2010 година.
 • „Раса и револуција: афро-американски модерен танц како оружје од студената војна“, во Зборник на трудови од годишната конференција на Друштвото за историчари на американските надворешни односи, „Револуционерни последици“, Универзитетот во Конектикат во Сторс, Хартфорд, Кон., 28 –30 јуни 2012 година.
 • „American Bandstand“, „Galop“, „Schottische“, „Two-Step“ и „Waltz“ во The Grove Dictionary of American Music, 2d ed, уреден од Чарлс Хироши Гарет. Њујорк: Oxford University Press, 2013 година. Олдрих, исто така, даде кратки биографски написи за Вернон и замокот Ајрин, Пјер Дулејн и Ивон Марсо, Ерик Хокинс, Хариет Хоктор, Алан Кригсман и Албертина Раш.
 • „Насловот што доаѓа“, во Танц во американската култура, уредена од Сали Р. Сомер. Талахаси: Државниот универзитет на Флорида, 2015 година.

Личен живот[уреди | уреди извор]

Алдрих се омажила со Брајан Расел Олсон во декември 2006 година. Тие живееле поголемиот дел од годината во нивниот дом на брегот на Чиле, неколку милји северозападно од Сантијаго. Таа служи како историја на танц и архивски консултант на различни чилеански организации и институции.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. "Aldrich, Elizabeth," Who's Who in America (New Providence, N.J.: Marquis Who's Who, 2014).
 2. "Aldrich, Elizabeth," guest artist biographies, People at the Theatre and Dance Department, University of New Mexico, 2014. http://theatre.unm.edu/people/faculty.php. Retrieved 18 February 2015.
 3. Currciulum vitae Elizabeth Aldrich, 2012, in personnel files of the Music Division, Library of Congress, Washington, D.C. The source of much biographical information given herein, used by permission of the subject.
 4. Elizabeth Aldrich, filmography, International Movie Database, https://www.imdb.com. Retrieved 18 February 2013.
 5. Curriculum vitae Elizabeth Aldrich, 2012.
 6. „Popular Balanchine | The George Balanchine Foundation“. Balanchine.org. Посетено на 2018-05-06.
 7. Library of Congress, "An American Ballroom Companion, ca. 1490-1920," http://lcweb2.loc.gov/ammem/dihtml/dihome.html.
 8. [1][мртва врска]
 9. „Alvin Ailey American Dance Theater: 50 Years Cultural Ambassador to t…“. Архивирано од изворникот на 23 February 2015.
 10. „Archived copy“. Архивирано од изворникот на 2013-10-26. Посетено на 2015-02-22.CS1-одржување: архивиран примерок како наслов (link)
 11. „Politics and the Dancing Body | Exhibitions - Library of Congress“. Loc.gov. 2012-07-28. Посетено на 2018-05-06.
 12. „American Ballet Theatre: Touring the Globe for 75 Years | Exhibitions (Library of Congress)“. Loc.gov. 14 August 2014. Посетено на 2018-05-06.