Елазиг (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Елзиг(покраина))
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Elazig
Elazığ
Покраина во Турција
Местоположба на покраината Elazig во Турција
Местоположба на покраината Elazig во Турција
ЗемјаТурција
РегионАнадолија
Управа
 • УправникMuammer MUŞMAL
Површина
 • Total9.153 км2 (3.534 ми2)
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total552.646
 • Густина60,000/км2 (160,000/ми2)
Повик. бр.0424
Рег. таб.23

Елазиг (турски: Elazığ) е провинција во источна Турција. Административен центар на вилаетот е истоимениот град Елазиг. Покраината има 595 307 жители (2006) и плоштина од 9 153 кв.км. Разделен е на 11 општини.

Наводи[уреди | уреди извор]