Елза Каролин Гирц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Каролин Гирц во август 2013 година

Елза Каролин Гирц (родена на 26 мај 1958 година) — шведска авторка и телевизиска водителка.[1] Таа претставувала емисии како Måndagsklubben кои се емитуваат на Канал 5 . [1] И, исто така, паранормалното шоу Det okända емитувано на ТВ4 и Сјуан помеѓу 2006 и 2019 година. [2] [3] Гирц е исто така автор и има објавено неколку книги од 1990-тите. [4] [5] Нејзината ќерка Симон Гирц е пронаоѓач и креатор на YouTube. [6]

Библиографија[уреди | уреди извор]

  • stor (1993) Нормални издавачи (џебен 2007)
  • Ашимас бок (2006) Нормални издавачи
  • 24 тимар и октомври (2007) Нормални издавачи
  • Den sista dagen (2008) Нормални издавачи

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Caroline Giertz tar över "Det okända". Expressen. Архивирано од изворникот на 14 November 2018. Посетено на 2 November 2020.
  2. „Caroline Giertz från Det okända: "Jag tror inte på karma". Allas. 23 October 2019. Архивирано од изворникот на 21 September 2020. Посетено на 2 November 2020.
  3. „Obehagliga anledningen till att Giertz slutade med "Det okända". Aftonbladet. Посетено на 2 November 2020.
  4. Sjöberg, Lina (27 December 2006). „Nyanslöshet försvagar existentiell historia“. Посетено на 2 November 2020.
  5. „Bibeln i knallrosa | dagensbok.com“. Архивирано од изворникот на 19 October 2019. Посетено на 2 November 2020.
  6. „Simone Giertz: "The Making of Sh*tty Robots" - Talks at Google“. YouTube.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]