Елза Грејв

Од Википедија — слободната енциклопедија
Елза Грејв во 1950-тите

Елза Грејв (17 јануари 1918 - 17 јуни 2003 година) — шведска романсиерка, поетеса и уметница.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Во 1943 година, таа се етаблирала како ран модернист со својата колекција „ Inkräktare “ (Натрапници). Грејв развила свој посебен симболичен стил во песните често критички настроени кон западната цивилизација. Славата ја стекнала во 1948 година кога ја објавила својата трета збирка „ Bortförklaring “ (Изговор) во 1948 година, со поемата Svinborstnatt (Ноќта на влакната на свињата ), која прикажува свињи во стилови, кои постигнуваат скоро човечки карактеристики.[2][3] Тема на која често се осврнува е мајчинството, предизвикувајќи лута, тажна мајка болно извршувајќи ги своите задачи, како што е во Den blåa himlen (Синото небо, 1949), особено во поемата Djuphausmakerad (Длабоко море од маскарада).[4] До 1989 година, кога го објавила Sataneller, на многу критичари им било доста од нејзините сурови литијани, полни со гнев и бесмисленост.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „1960: Elsa Grave“. Aftonbladet. Посетено на 20 January 2015.
  2. Inga-Lisa Petersson. „Grave, Else“. The History of Nordic Women's Literature. Посетено на 20 January 2015.
  3. Forsas-Scott, Helena (2000). Swedish Women's Writing 1850-1995. A&C Black. стр. 107–. ISBN 978-1-84714-197-2.
  4. Inga-Lisa Petersson, Anne Nilsson Brügge. „I am Apollo's Tree“. The History of Nordic Women's Literature. Архивирано од изворникот на 21 January 2015. Посетено на 21 January 2015.