Елеонора Катарина Фалц-Цвајбрикенска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Елеонора Катерина

Елеонора Катерина од Пфалц-Цвајбрикен (17 мај 1626 – 3 март 1692 година), била братучетка и згрижувачка сестра на шведската кралица Кристина и сестра на шведскиот крал Чарлс X. По стапувањето на тронот на нејзиниот брат (1654), таа и нејзините браќа и сестри се сметале за кралски принцези и принцови на Шведска .[1] Како сопруга на Фредерик, Ландгрев од Хесен- Ешвеге (1617-1655), таа била со брак Ландгравин од Хесен-Ешвеге, а по смртта на нејзиниот сопруг дејствувала како регент и управител на неговите земји (1655-1692).[2]

Биографија[уреди | уреди извор]

Елеонора е родена во замокот Штегеборг во Остергетланд, Шведска од принцезата Катарина од Шведска и Јохан Казимир, грофот Палатин фон Цвајбрикен-Клебург . Нејзината мајка била постара полусестра на шведскиот крал Густавус Адолф и првородена ќерка на кралот Чарлс IX . Нејзините родители, кои биле втори братучеди, живееле во Шведска од 1622 година, а Елеонора и нејзините браќа и сестри, вклучувајќи ја и нејзината сестра Марија Еуфросина, пораснале во Шведска како згрижувачки браќа и сестри на нивната братучетка, шведската кралица Кристина. Елеонора била само околу седум месеци постара од Кристина и го имала истиот учител, Јоханес Матиј .

Преговорите за нејзиниот брак со Ландгрев Фредерик од Хесен-Ешвеге, син на Морис, Ландгрев од Хесен-Касел, започнале во 1643 година. Ландгробот бил втор братучед на двајцата нејзини родители и девет години постар од неа. Процесот на преговори бил тежок, но конечно бил завршен во јуни 1646 година. Таа добила богатство од 20.000 ѓулдени од нејзиниот татко. Бракот се одржал во Тре Кронор во Стокхолм на 6 септември 1646 година.

По венчавката, Елеонора пред својот сопруг „на колена“ признала дека имала афера со француски лејтист и глумец, по име Бешон, од францускиот дворски театар на Антоан де Болие и дека е бремена со неговото дете. .[3][4] Фредерик решил да се однесува како ништо да не се случило и да ја скрие работата, но тоа станал познат скандал. Бешон и напишал композиција на Елеонора која и ја испратил заедно со писмо од 28 февруари 1647 година, но таа му го дала на нејзиниот брат; овој документ сега е зачуван во збирката на Штегеборг.[3] Во 1648 година, таа ја нарекла главата на кралицата Маргарета Брахе како нејзина „најдрага заштита“, веројатно затоа што Маргарета Брахе ја бранела кога родила вонбрачно дете.[5]

Бракот е опишан како несреќен. Фредерик учествувал во војната на неговиот зет во Полска, каде што бил застрелан во 1655 година. Елеонора никогаш не се премажила. Се вели дека била премногу засрамена од скандалот со Бешон за да се врати на шведскиот суд, па затоа претпочитала да живее во нејзиниот феуд Остерхолц, каде што основала аптека и го вработила првиот учител и доктор на градот. Елеонора била управител и регент на имотот на нејзиниот сопруг во Светото Римско Царство . Елеонора ја испратила својата ќерка Јулијана да се воспитува на шведскиот кралски двор, каде што се сметала за идна невеста на Карл XI додека не забременила во 1672 година. Елеонора всушност ја посетила Шведска неколку пати: во 1661, во 1674 и во 1681 година. За време на нејзината посета во 1674 година, Лоренцо Магалоти ја опишал како „зла, суетна, чудна, горда и меланхолична жена“ која го поминувала поголемиот дел од своето време во побожни побожности.[3]

Елеонора умрела во Остерхолц, Бремен (денешна Германија) и е погребана во Алтштадтер Кирхе („Стариот градска црква“) во Ешвеге, каде што сега се наоѓа Marktkirche („Пазарна црква“).

Некои од нејзините значајни потомци се Вилхелм II, германскиот император ; Николај II од Русија ; Кралицата Викторија од Обединетото Кралство ; Чарлс, принцот од Велс ; и сегашниот крал на Шведска, Карл XVI Густаф .

Деца[уреди | уреди извор]

 • Маргарет (р. Ерфурт, 31 март 1647 – г. Ерфурт, 19 октомври 1647 година). [б 1]
 • Кристин (р. Касел, 30 октомври 1649 година – д. Беверн, 18 март 1702 година), оженет во 1667 година за Фердинанд Алберт I, војвода од Брунзвик-Линебург-Беверн.
 • Елизабет (р. Ешвеге, 7 април 1650 година – д. Ешвеге, 27 април 1651 година).
 • Јулијана (р. Ешвеге, 14 мај 1652 година – д. ИЈселштајн, 20 јуни 1693 година), идна невеста на Карл XI од Шведска ; се оженил во 1680 година, Јохан Јакоб Маршанд, барон од Лилиенбург.
 • Шарлот (р. Ешвеге, 3 септември 1653 година – д. Бремен, 7 февруари 1708 година), се оженил прво во 1673 година со принцот Август од Сакс-Вајсенфелс (син на војводата Август ) и второ во 1679 година со Џон Адолф, гроф од Бентхајм-Текленбург (разведен во 1693 година).
 • Фредерик, наследниот принц од Хесен-Ешвеге (р. Ешвеге, 30 ноември 1654 година – д. Ешвеге, 27 јули 1655 година).

Предци[уреди | уреди извор]

 

Белешки[уреди | уреди извор]

 

 1. Probably she was the child product of the affair with the lute-player. According to historiography, Eleonora Catherine confessed the affair to her husband at the beginning of 1647, when the pregnancy could no longer be concealed.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Ulf Sundberg in Kungliga släktband, Historiska media, Lund, 2004, ISBN 91-85057-48-7 p. 281
 2. Women in Power : 1640-1700
 3. 3,0 3,1 3,2 Eleonora Catharina in Riksarkivet.se (in Swedish) [retrieved 11 June 2014].
 4. Frederick of Hesse-Eschwege : News from the "great Fritz" in Weser Kurier.de (in German) [retrieved 11 June 2014].
 5. Fabian Persson (1999). Servants of Fortune. The Swedish court between 1598 and 1721. Lund: Wallin & Dalholm. ISBN 91-628-3340-5 p. 171
 6. 6,0 6,1 Kromnow, Åke (1975). „Johan Kasimir“. Svenskt biografiskt lexikon (шведски). 20. стр. 204.
 7. 7,0 7,1 Kromnow, Åke (1977). „Katarina“. Svenskt biografiskt lexikon (шведски). 21. стр. 1.
 8. 8,0 8,1 Press, Volker (1974) "Johann I. ". Нова германска биографија (NDB). 10. Berlin: Duncker & Humblot. стр. 513 et seq.. (цел текст)
 9. 9,0 9,1 Press, Volker (1987) "Ludwig VI. ". Нова германска биографија (NDB). 15. Berlin: Duncker & Humblot. стр. 414 et seq.. (цел текст)
 10. 10,0 10,1 10,2 10,3 Предлошка:BLKO
 11. 11,0 11,1  Bain, Robert Nisbet (1911). „Gustavus I. Eriksson“ . Во Chisholm, Hugh (уред.). Encyclopædia Britannica. 12 (11. изд.). Cambridge University Press.
 12. 12,0 12,1 Dahlbäck, Göran (1987). „Margareta“. Svenskt biografiskt lexikon (шведски). 25. стр. 139.
 13. 13,0 13,1 13,2 13,3 Wolff, Fritz (2001) "Philipp der Großmütige ". Нова германска биографија (NDB). 20. Berlin: Duncker & Humblot. стр. 376–379. (цел текст)
 14. 14,0 14,1 Harleß, Woldemar (1898), „Wilhelm V. (Herzog von Jülich-Kleve-Berg)“, Allgemeine Deutsche Biographie (ADB) (германски), 43, Leipzig: Duncker & Humblot, стр. 106–113
 15. 15,0 15,1 Palme, Sven Ulric (1975). „Karl IX“. Svenskt biografiskt lexikon (шведски). 20. стр. 630.
 16. 16,0 16,1 Skoglund, Lars-Olof (1987). „Maria“. Svenskt biografiskt lexikon (шведски). 25. стр. 150.
 17. 17,0 17,1 Ney, Theodor Julius (1898), „Wolfgang (Pfalzgraf)“, Allgemeine Deutsche Biographie (ADB) (германски), 44, Leipzig: Duncker & Humblot, стр. 76–87

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Елеонора Катарина Фалц-Цвајбрикенска
Помлада гранка на House of Wittelsbach
Роден(а): 17 May 1626 Починал(а): 3 March 1692

Предлошка:S-roy

Незаземено Landgravine consort of Hesse-Eschwege
8 September 1646 – 24 September 1655
Наследник
Eleonora of Solms-Lich