Елен Тротзиг

Од Википедија — слободната енциклопедија

Елен Троциг (5 март 1878 – 6 ноември 1949 година) била шведска уметница која се базирала во Естерлен и постанала позната како „првиот сликар на Истокот“.

Животот[уреди | уреди извор]

од 1943 година

Троциг е родена во Малме во 1878 година. [1] Таа и нејзиното семејство се преселиле во Симрисамн кога имала пет години и останале таму додека нејзиниот татко, Јохан Вилхелм Троциг не умрел и нејзината мајка вдовица, Кристина Сесилија Троциг, не го води семејството назад во Малме. Таа имала осумнаесет години кога починал нејзиниот татко, за среќа неговиот брат Фредрик го ценел нејзиниот талент и го поддржал нејзиното образование. Своето образование го стекнала во Tegne-og Kunstindustriskolen for Kvinder, [2] Валандската школа за ликовни уметности во Гетеборг и кај Кристијан Крог на Академијата Колароси во Париз. [3] Во Париз таа им се придружила на другите Скандинавци, вклучувајќи ја и колешката сликарка Тора Вега Холмстром . Во 1908 година таа стекнала доверба во нејзиниот талент кога продала портрет од 1906 година на музејот за уметност во Гетеборг. [2]

Сфатила дека повеќе ја сака природата пред луѓето и се вратила во Шведска, решила да се пресели на истокот на земјата бидејќи ја претпочитала светлината и грубиот пејзаж. Другите на крајот ќе го следат нејзиното водство, но засега таа станува „првиот сликар на исток“, титула што ќе се поврзе со неа. Таа имала интерес во цвеќиња и сликала портрети како тој од Мата Лајзел во 1915 и во тоа време тие би живееле заедно во нејзиниот роден град Симрисамн од детството. Таа, исто така, ќе наслика прилично темни пејзажи во кои доминираат сина, кафена и зелена боја. [2]

Кога умрела во својот дом во Симрисамн во 1949 година, оставила инструкции дека нејзините слики треба да се продаваат за да може да се основа добротворна организација. Парите да се користат за поддршка на млади уметници. [2]

Наводи[уреди | уреди извор]

 

Дополнително читање[уреди | уреди извор]

  • Ellen Trotzig at Svenskt kvinnobiografiskt lexikon

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  1. „Trotzig, Ellen Christina Amalia | Benezit Dictionary of Artists“. www.oxfordartonline.com (англиски). 2011. doi:10.1093/benz/9780199773787.article.B00185559. ISBN 978-0-19-977378-7. Посетено на 2020-01-25.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 „skbl.se - Ellen Kristina Amalia Trotzig“. www.skbl.se. Посетено на 2020-01-25. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „sb“ е зададен повеќепати со различна содржина. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „sb“ е зададен повеќепати со различна содржина.
  3. „The shore of Kåseberga - Ellen Trotzig“. Google Arts & Culture (англиски). Посетено на 2020-01-30.