Прејди на содржината

Елен Русвал фон Халвил

Од Википедија — слободната енциклопедија

Елен Русвал фон Халвил (1867–1952), била шведски сликар, вајар и композитор.

Таа била ќерка на грофот Валтер и грофицата Вилхелмина фон Халвил . Била ученичка на Валинскиот сколан . Таа се омажила за дворецот и дипломат Хенрик де Маре во 1887 година и била мајка на Ролф де Маре, основач на балетите suédois .

Откако се развела од Де Маре во 1906 година, Елен се омажила за историчарот на уметност Џони Русвал една година потоа.[1] Русвал бил дванаесет години помлада од неа и тутор на нејзиниот син, што се создал скандал во Шведска.

Во текот на 1920-тите, таа ги изложува своите скулптури во Театарот на Шанзелизе .

Таа добила Litteris et Artibus во 1925 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

 

Дополнително читање[уреди | уреди извор]

  • Ellen Roosval von Hallwyl at Svenskt kvinnobiografiskt lexikon
  1. "The Family Архивирано на 7 февруари 2019 г.", Hallwylska museet.