Елена Петровска

Од Википедија — слободната енциклопедија

Елена Петровска (р. 13 март 1998) — македонска фудбалерка, која игра како играч од средниот ред за прволигашкиот клуб ЖФК Скопје 2014 година и женската репрезентација на Македонија.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Петровска има играно за Истатов и Драгон во Македонија во женската Лига на шампиони на УЕФА.

Меѓународна кариера[уреди | уреди извор]

Петровска настапи за Македонија на сениорско ниво за време на квалификациите за УЕФА за жени за Евро 2022 година.