Елена Моше

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Елена Моше
Родена 4 мај 1968 (1968-05-04) (52 г.)
Битола, СФРЈ СФР Југославија
Националност Еврејка
Занимање глумица


Елена Моше (4 мај 1968 во Битола) — македонска глумица со еврејско потекло.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Дипломирала на ФДУ во Скопје, на отсекот за актерска игра (1993) и станала член на Народниот театар во Битола.

Улоги: Томанија („Патувачки театар Шопалов”), Хајди во истоименото дело, Анџела („Мајстори на забуни“ ), Поца („Летни Силјане” ), Ирина („Три сестри” ), Милка („Чест”), Рашела („Спилион”), Соланж („Слугинки”), Камиј ( „Не шегувај се со љубовта”), Лора („Стаклена менажерија”), Жана („Дома”), Надежда („Семејни приказни”), Едит Пјаф („Пјаф”) и други.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Мостров“. Македонска енциклопедија , книга II (М-Ш): стр. 992. (2009). Скопје: МАНУ.