Елена Моше

Од Википедија — слободната енциклопедија
Елена Моше
Родена 4 мај 1968(1968-05-04)(55 г.)
Битола, СФРЈ СФР Југославија
Националност Еврејка
Занимање глумица

Елена Моше (4 мај 1968 во Битола) — македонска глумица со еврејско потекло.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Дипломирала на ФДУ во Скопје, на отсекот за глумечка игра (1993) и станала член на Народниот театар во Битола.

Улоги: Томанија („Патувачки театар Шопалов”), Хајди во истоименото дело, Анџела („Мајстори на забуни“ ), Поца („Летни Силјане” ), Ирина („Три сестри” ), Милка („Чест”), Рашела („Спилион”), Соланж („Слугинки”), Камиј ( „Не шегувај се со љубовта”), Лора („Стаклена менажерија”), Жана („Дома”), Надежда („Семејни приказни”), Едит Пјаф („Пјаф”) и други.

Филмографија[уреди | уреди извор]

Филмови и ТВ серии

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ристовски, Блаже, уред. (2009). „Мостров“. Македонска енциклопедија. , книга II (М-Ш). Скопје: МАНУ. стр. 992. Text "series " ignored (help)