Елена Лагадинова-Амазонка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Елена Лагадинова-Амазонка
Elena Lagadinova.jpg
Родена 9 мај 1930
Разлог, Царство Бугарија
Починала 5 ноември 2017(2017-11-05) (воз. 87 г.)
Софија,  Бугарија
Националност Македонка
Занимање партизанка


Елена Лагадинова-Амазонка (9 мај 1930 во Разлог5 ноември 2017 во Софија) — најмладата македонска партизанка во Пиринскиот дел на Македонија.[1]

Биографија[уреди | уреди извор]

Била борец (заедно со татко ѝ и двајцата браќа) во Разлошкиот партизански одред „Никола Парапунов“ (VI 1994 г.). По војната завршила Земјоделски факултет во Москва и се посветила на научната работа во областа на агрономијата. Била пратеничка во Народното собрание на НР Бугарија од 1971 до 1989 година.

Автор е на неколку дела.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Лазаревски“. Македонска енциклопедија , книга I (А-Љ): стр. 783. (2009). Скопје: МАНУ.