Елена Загорскаја

Од Википедија — слободната енциклопедија
Елена Загорскаја
Elena Zagorskaya.jpg
Основни податоци
Жанр(ови)поп
Занимање/њаПејачка
Години на активност1962–денес

Елена Јосифовна Загорскаја (руски: Елена Иосифовна Загорская; 10 јуни 1943 година) е советска и руска пејачка. Почесен уметник на РСФСР (1973).[1][2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Svoboda, Martin. „Елена Иосифовна Загорская цитаты | Цитаты известных личностей“. Ru.citaty.net (руски). Посетено на 2022-08-25.
  2. „Путин поздравил Елену Загорскую с днём рождения“. ФСН (руски). Посетено на 2022-08-25.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]