Елена Вапцарова

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Елена Вапцарова
Родена Елена Везјова
1882
Банско, Отоманско Царство
Починала 1969
Занимање учителка
Сопружник Јонко (Иван) Вапцаров
Деца Никола Јонков Вапцаров

Елена Вапцарова (моминско: Везјова; 1882 во Банско1969) — македонска учителка.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Елена како протестантка (евангелистка) го завршила двегодишното американско мисионерско (протестантско) училиште во Самоков, Бугарија, а потоа работела како учителка во с. Елешница, во Костенец-бања, Вељуса и Банско.

По стапувањето во брак со Јонко (Иван) Вапцаров во 1909 година, станала домаќинка, а нивниот дом станал сврталиште на македонски дејци од разните политички ориентации.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ристовски, Блаже, уред. (2009). „Варвара, Св.“. Македонска енциклопедија. , книга . Скопје: МАНУ. стр. стр. 239. Text "series " ignored (help)