Елек Бачик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Елек Бачиќ
Жанр(ови)Џез
Занимање/њаМузичар
ИнструментиГитара, виолина
Години на активност1960-ти–1970-ти
Продукциска куќа/ќиFontana Records

Елек Бачик (22 мај1926 – 14 февруари 1993 година) бил унгарски џез гитарист и виолинист. Тој бил братучед на гитаристот Џанго Рајнхардт.[1]

Кариера[уреди | уреди извор]

Бачик е роден во Будимпешта, Унгарија. Тој бил син на Арпад Бачик и Ерзебет Почи.

Студирал класична виолина на Конзерваториумот во Будимпешта пред да се пресели во џез гитара.[2] Работел во голем бенд со Јозеф Квитер и Геза Сабо и за првпат снимиле во неговата кариера со овој бенд[1] во 1943 година. Неколку години подоцна, тој заминал на турнеја во Европа и Либан со Михали Табани. Тој бил ангажиран од Ренато Карозоне да биде во квартет со Питер Ван Вуд и Геге Ди Џакомо каде што свирел на бас, виолина и гитара. Кога живеел во Париз, тој ги придружувал музичарите од Соединетите Држави кои минувале, како Лу Бенет, Дизи Гилеспи, Квентин Џексон, Арт Симонс и Кларк Тери. Тој го поддржа и францускиот пејач Серж Гајнсбург. Во 1966 година, тој се преселил во САД и до 1974 година ја придружувал Тереза Бруер. Во 1970-тите тој бил сниман како водач на виолина и електрична виолина. Тој свирел на Њупорт џез фестивалот во 1974 година, а десет години подоцна на Џез-фестивалот Олимписки игри во Лос Анџелес.

Дискографија[уреди | уреди извор]

Како водач[уреди | уреди извор]

  • The Electric Guitar of the Eclectic Elek Bacsik (Fontana, 1962)
  • Guitar Conceptions (Fontana, 1963)
  • I Love You (Bob Thiele Music, 1974)
  • Bird and Dizzy: A Musical Tribute (Flying Dutchman, 1975)

Како придружник[уреди | уреди извор]

Со Барбара

  • Chante Barbara (1974)
  • Barbara Chante Barbara (1998)
  • Gottingen 64–65 (1998)

Со Лу Бенет

 • Dansez et Revez (RCA Victor, 1960)

Со Серж Генсбур

  • Gainsbourg Confidentiel (Philips, 1963)
  • 1963 Théâtre des Capucines (Universal, 2009)

Со Дизи Гилеспи

  • Dizzy on the French Riviera (Philips, 1962)
  • New Wave (Philips, 1963)

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 Wynn, Ron. „Elek Bacsik“. AllMusic. Посетено на 8 април 2020.
 2. Gabor Simon, Geza; Lotz, Rainer E. (2002). Kernfeld, Barry (уред.). The New Grove Dictionary of Jazz. 1 (второ. изд.). Њујорк: Grove's Dictionaries. стр. 102. ISBN 1-56159-284-6.

Извори[уреди | уреди извор]

 • Almost Like Being in Bop: a Not-So-Brief Account of the Hidden History of the Swing to Recorded Bebop and Progressive Violin in America and Europe. Lewes, East Sussex: AB Fable, 2005. Повеќе информации за неговите снимки на виолина на AB Fable Bulletin : violin improvisation studies

Надворешни врски[уреди | уреди извор]