Електрорецептор

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Електрорецептор е рецептор кој е дел од нервниот систем и ги прима сите дразби кои доаѓаат во форма на електрични импулси.