Елвира Мадиган (филм од 1967)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Елвира Мадиган била шведска романтична драма од 1967 година, направена по вистински настан.[1][2]


Кратка содржина[уреди | уреди извор]

Елвира Мадиган работела како акробат и танчерка во мал, семеен циркус, а додека патувала низ Шведска, запознавала постар благородник и офицер Сикстен Спере. Тие се заљубиле еден во друг, но Спере бил несреќно оженет и имал две деца. Одлучиле дека единствен излез од претходните обврски е бегството во друга земја (изборот паѓа на Данска), но поради неможноста да добијат финансиски средства кои би им овозможиле да преживеат, принудени биле на самоубиство.

Места за снимање[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Elvira Madigan“. Find A Grave.
  2. „Sixten Sparre“. Find A Grave.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]