Елвира Линдо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Елвира Линдо
Елвира Линдо

Елвира Линдо (родена на 23 јануари 1962 година во Кадис, Шпанија ) била шпанска новинарка и писателка .

На 12-годишна возраст, Линдо се преселила во Мадрид, каде студирала новинарство на Универзитетот Комплутенсе во Мадрид . Не добила диплома, бидејќи во 1981 година почнала да работи на телевизија и радио како спикер, глумица, сценарист и била креатор на стрипови. Така бил создаден ликот на Манолит Гафотас. Ова момче било од работничкиот кварт во Мадрид секојдневно се појавувал на радио, а авторот читал приказни. Таа почнала да работи на ТВ во 1990 година, но се пензионирала во 1993 година за да се фокусира на пишување. Ова беше почеток на книгите за Манолит Гафотас, кои и ја донесле Националната награда за литература за деца и млади и кои постигнале голем комерцијален успех.[1]

Нејзиниот прв роман се базирал на еден од нејзините измислени ликови, момче од Мадрид, наречено Манолито Гафотас, кој станал класик на шпанската литература за деца . Манолито бил син на возач на камион и живеел скромно во работничката населба Карабанчела. Ликот бил протагонист на неколку романи напишани во прво лице, во стил кој вклучувал хумор, иронија и остра социјална критика.

Линдо пишувала и романи и драми за возрасни, таа била сценарист на La primera noche de mi vida (Првата ноќ од мојот живот) и имала соработувано со режисерот Мигел Албаладе на сценаријата на Манолита Гафотас и Атак вербал (Вербален напад) . Таа го адаптирала и сценариото Пленилунио од романот на нејзиниот сопруг Антонио Муњос Молин.

Откако нејзиниот сопруг Антонио Муњос Молина бил назначен за директор на Институтот Сервантес во Њујорк, Линдо живее во Њујорк. Тој често пишувал за весниците на шпански јазик Ел Паис, пишувајќи уредници, како и написи за други списанија и весници .

Линдо во 1998 година. Таа била наградена со Premio Nacional de Literatura Infantil y Juvenil (Национална награда за литература за деца и млади) за нејзината книга Los trapos sucios de Manolito Gafotas и Premio Biblioteca Breve за нејзиниот роман за возрасни Una palabra tuya .[2] Нејзината следна книга, Lo que me queda por vivir [3] била објавена на 3 септември 2010 година.

Библиографија[уреди | уреди извор]

Детски книги[уреди | уреди извор]

 • Манолито Гафотас (Мадрид: Алфагуара, 1994)
 • Побре Манолито (Мадрид: Алфагуара, 1995)
 • Оливија и ла карта а лос Рејес Магос (Мадрид: СМ, 1996)
 • Дојди овде! (Мадрид: Алфагуара, 1996)
 • La abuela de Olivia se ha perdido (Мадрид: СМ, 1997)
 • Los trapos sucios (Мадрид: Алфагуара, 1997)
 • Olivia no quiere bañarse (Мадрид: СМ, 1997)
 • Olivia no quiere ir al colegio (Мадрид: СМ, 1997)
 • Оливија но сабе Пердер (Мадрид: СМ, 1997)
 • Оливија има работи да прави (Мадрид: СМ, 1997)
 • Оливија и ел фантазма (Мадрид: СМ, 1997)
 • Манолито на патот (Мадрид: Алфагуара, 1998)
 • Yo y el imbécil (Мадрид: Алфагуара, 1999)
 • Алигос дел алма (Мадрид: Алфагуара, 2002)
 • Болинга (Мадрид, Алфагуара, 2002)
 • Манолито има тајна (Мадрид: Алфагуара, 2002)
 • Мајор Маноло (Барселона: Seix Barral, 2012)

Романи[уреди | уреди извор]

 • El otro barrio (Барселона: Seix Barral, 1998)
 • Нешто друго што ја чека смртта (Мадрид: Алфагуара, 2002)
 • Una palabra tuya (Барселона: Seix Barral, 2005)
 • Lo que me queda por vivir (Барселона: Seix Barral, 2010)

Збирки на есеи[уреди | уреди извор]

 • Тинто де верано (Madarid: Aguilar, 2001)
 • El mundo es un pañuelo [Tinto de verano 2] (Мадрид: Punto de Lectura, 2002)
 • Отро верано контиго [Тинто де верано 3] (Мадрид: Punto de Lectura, 2003)
 • Don de gentes (Мадрид: Alfaguara, 2011) [4]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Elvira Lindo“. www.spainisculture.com. Архивирано од изворникот на 2022-07-02. Посетено на 30. 4. 2021. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 2. „Elvira Lindo gana el premio Biblioteca Breve con la obra 'Una palabra tuya' [Elvira Lindo Wins the Premio Biblioteca Breve with the Work 'Una palabra tuya']. La Vanguardia (Spanish). Barcelona. EFE. 7 February 2005. Посетено на 5 September 2018.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 3. „Elvira Lindo“. Elvira Lindo. 2010. Посетено на 2010-08-03.
 4. „Elvira Lindo“. modernlanguages.sas.ac.uk. Архивирано од изворникот на 17. 01. 2021. Посетено на 30. 4. 2021. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |archive-date= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]