Елбон Езерото

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Елбон Езерото е езеро во округот Мекленбург Езеро, во Германија . Иако поголемиот дел од езерото е во областа на Мекленбуршкиот предел во државата Мекленбург-Западна Померанија, дел од јужниот брег е во државата Бранденбург . Таа има карактеристична форма, одразувајќи го нејзиното име.

Елбон Езерото

Езерото има височина од 54.8 метри и површина од 1.55 километри квадратни. .

Пловниот река Хавел тече низ Елбон , влегувајќи во Приперт преку 0.6 kiloметарs (0.37 ми) долг канал од Грубер Приепетсее на север, и излегување преку 0.3 kiloметарs (0.19 ми) долг канал до Жиеренсе на исток. Во Страсен, на западниот крај на езерото, каналот и бравата му овозможуваат пристап до Großer Pälitzsee, формирајќи ја првата врска на Мириц-Хавел-Васерштрассе . Навигацијата се спроведува како дел од Обер Хавел Вассестрахен .[1][2]

  1. Sheffield, Barry (1995). Inland Waterways of Germany. St Ives: Imray Laurie Norie & Wilson. стр. 106–108. ISBN 0-85288-283-1.
  2. „Hauptstrecken Abkürzungen“ [Main route abbreviations] (германски). Wasser- und Schifffahrtsverwaltung des Bundes. Архивирано од изворникот на 2011-07-19. Посетено на 2011-02-06.