Елба-Зале

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Елба-Зале (германски: Elbe-Saale) била заедница на општини во округот Залцландкрајс, во Саксонија-Анхалт, Германија. Се наоѓала на левиот брег на Елба, околу вливот со Зале. Седиштето на заедницата на општини било во Барби. Била распуштена на 1 јануари 2010.

Заедницата на општини Елба-Зале се состоела од следниве општини:

 1. Барби
 2. Брајтенхаген
 3. Глинде
 4. Гнадау
 5. Грос Розенбург
 6. Ледериц
 7. Пемелте
 8. Заксендорф
 9. Торниц
 10. Веспен
 11. Цухау

Координати: 51°58′N 11°52′E / 51.967° СГШ; 11.867° ИГД / 51.967; 11.867