Елбасански Санџак

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Елбасански санџак)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Елбасански санџак
İlbasan Sancağı
санџак на Османлиско Царство
1466–1913

Грб на Елбасански санџак

Грб

Местоположба на Елбасански санџак
Главен град Елбасан
Историја
 -  Заземање на Елбасанска тврдина 1466
 -  Прва балканска војна 1913
Денес во Албанија

Елбасанскиот санџак припаѓал на Румелискиот вилает.

Кази во Елбасанскиот санџак[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]