Ела Бејкер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ела Бејкер

Ела Бејкер ( англиски: Ella Baker  ; Норфолк, 13 декември 1903 - Њујорк, 13 декември 1986 година ), била афроамериканска активистка за човекови права. Таа го организирала митингот во 1960 година, со што беше формиран Студентски комитет за ненасилна координација. Таа исто така била координатор на групата Фридмом Рајдер (групата која го контролира спроведувањето на одлуката на Врховниот суд на САД за ставање крај на расната сегрегација).

Животопис[уреди | уреди извор]

Родена e во Норфолк, Вирџинија, Ела Бејкер пораснала во рурална Северна Каролина. Таа одела на универзитетот Шоу во Рали, каде дипломирала во 1927 година, кога се пресели во Њујорк . Таа сакала да продолжи на постдипломски студии по социологија, но тогаш бил периодот на Големата депресија, па морала да добие работа за да се одржува. Таа одбила да предава, што во тоа време била една од ретките професии отворени за црните жени. Наместо тоа, работела како келнерка и работничка во фабриката. Во текот на 1929 година . и 1930 година, била на редакцијата на Американски вести од Индија 1930 година. се вклучила во застапувањето на потрошувачите, формирајќи ја Кооперативната лига на млади црнци.

Во 1938 година, започналo нејзиното долгогодишно здружување со Националното здружение за напредување на обоени луѓе (НААЦП). Таа патувала многу, особено низ американскиот југ, како теренски секретар на НААЦП, а потоа и како директор на филијала. Таа формирала членови, собирала пари и организирала локални кампањи. Бејкер формирала мрежа на луѓе од југ кои ќе станат значајни во борбата за граѓански права. Таа ја напуштила својата водачка улога во НАЦП во 1946 година . Враќајќи се во Њујорк, таа работела со НААЦП на училишна дисегрегација, станувајќи претседател на Њујоршката филијала на НААЦП во 1952 година . Таа поднела оставка од функцијата во 1953 година, забезуспешно да се кандидира за Градскиот одбор на Либералната партија на градот Њујорк .

Во 1958 година, Ела Бејкер отпатувала за Атланта за да ја основа канцеларијата на јужно христијанско водство (СКЛЦ) и да организира програма за регистрација на гласачите. Таа останала во Атланта две и пол години како извршен директор на СЦЦЛ, сè додека не отишла во Вајат Ти Вокер во април 1960 година . Истата година, Бејкер го убедила раководството на СЦЦЛ да ги покани студентите на Јужниот универзитет на конференцијата за младинско водство во Југот на Универзитетот Шоу, за Велигденскиот викенд. На овој состанок бил формиран Студентски комитет за ненасилна координација (СНЦЦ). Таа зборувала по Мартин Лутер Кинг и Џејмс Лоун . Нејзиниот говор Повеќе од хамбургер ги натерал слушателите да размислуваат широко за прашањето на расната дискриминација. Таа по конференцијата ја напушти СЦЦЛ и отишла да работи со СНЦЦ.

Од 1962 година до 1967 година, Бејкер работела во Фондот за образование на јужна конференција (СЦЕФ), каде се обидувала да им помогне на белците и црнците да работат заедно.

Во 1964 година, таа помогнала да се основа Демократската партија на слободата на Мисисипи (Мисисипи слобода Демократската партија) (MFDP) како алтернатива на Демократската партија во Мисисипи. Влијанието на МФДП врз Демократската партија помогнало во изборот на многу црни водачи во Мисисипи и направило промена во правилата за да им се овозможи на жените и малцинските членови да бидат делегати на Демократската национална конвенција.

Литература[уреди | уреди извор]

  • О’Мали, СГ Бејкер, Ела Josephозефин. Американска национална биографија преку Интернет, февруари. 2000 година.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]