Елафониси

Од Википедија — слободната енциклопедија
Островот на елени (Крит, Грција): плажата и островот Елафониси

Елафониси (грчки: Ελαφονήσι, букв. „Остров на елените“) — ненаселен остров во Средоземното Море, кој се наоѓа во близина на југозападниот брег на Крит. Административно се однесува на заедницата Вати (Ханья) [Вати; Βάθη Χανίων] во заедницата Кисамос во периферната единица Ханија на периферијата на Крит.

Островот е на само 100 метри од брегот, така што при слаба плима, во отсуство на бранови, можете да се прејде од островот до самиот Крит.

Островот е познат по масакрот на Турците над Грците во неделата на Велигден , 24 април 1824 година. Повеќе од 700 луѓе загинале, а неколку стотици биле продадени во ропство. Во спомен на ова, на највисоката точка на островот е поставена спомен плоча.

На 22 февруари 1907 г. патничкиот моторен брод „Императрикс“ на австрискиот превозник Лојд бил урнат во близина на брегот на Елафониси. Загинале 38 лица. На местото на несреќата бил поставен спомен-крст и бил изграден светилник[1]. За време на Втората светска војна светилникот бил уништен од Германците [2].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Imperatrix – The Wreck“. Архивирано од изворникот на 2012-01-18. Занемарен непознатиот параметар |dead-url= (help)
  2. „Kissamoslive (clubs.pathfinder.gr)“. Архивирано од изворникот на 2011-07-01. Посетено на 2011-08-16. Занемарен непознатиот параметар |dead-url= (help)