Еламска азбука

Од Википедија — слободната енциклопедија
Еламска азбука
Тип
Правец на пишувањеод десно кон лево Edit this on Wikidata
ЈазициАхаменидско арамејски[1]
Сродни писма
Матични системи
ISO 15924
Уникод
U+10FE0–U+10FFF

Еламската азбука е десно кон лево, неспојлив абџад.[1] Потекнува од арамејската азбука.[2] Еламската азбука била користени во античката држава Елам, која била полунезависна држава од 2 век пр.н.е. до почетокот на 3 век н.е., честопати вазал под партската контрола, во денешниот регион Хузестан, Иран (Сузијана).[3]

Уникод[уреди | уреди извор]

Елимајската азбука беше додадена на Уникод стандардот во март 2019 година со објавување на верзијата 12.0.

Уникод блокот за еламската азбука е U+10FE0–U+10FFF.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Pandey, Anshuman (23 октовмри 2017). „L2/17226R2: Proposal to encode the Elymaic script in Unicode“ (PDF). Working Group Document, ISO/IEC JTC1/SC2/WG2 and UTC. Посетено на 28 јануари 2021. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
  2. Daniels, Peter T.; Bright, William, уред. (1996). The World's Writing Systems. Oxford University Press, Inc. стр. 89. ISBN 978-0195079937.
  3. Hansman, John F. „ELYMAIS“. Encyclopædia Iranica. Посетено на 28 јануари 2021.