Прејди на содржината

Елаиза

Од Википедија — слободната енциклопедија

Елаиза — германски музичка група од Берлин. Групата се состои од три членови: Ела Штајнмец (пее и свири на клавир), Лаура Цимерман (свири на хармоника и виолина) и Натали Плегер (свири на контрабас). Името на бендот доаѓа од името на пејачката. Музичката група Елаиза е позната по тоа што ја претставувала Германија на евровизија во 2014 година. Овој музички натпревар се одржал во Данска и бендот го освоил осумнаесеттото место.

Елаиза на Евровизискиот натпревар
Елаиза на прелиминарните избори за натпреварот за песна на Евровизија 2014

Надворешни врски[уреди | уреди извор]