Екхолт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Животниски парк Екхолт
Влез на паркот
Отворена1970
МестоГросенаспе, Германија
Површина0,67 км2 (67 хектари)
Координати53°36′47.18″N 10°1′43.52″E / 53.6131056° СГШ; 10.0287556° ИГД / 53.6131056; 10.0287556
Бр. на животни700
Бр. на видови100
Мреж. местоwildpark-eekholt.de (германски)

Животинскиот парк Екхолт (герм. Wildpark Eekholt) е зоолошки парк на диви животни кај Гросенаспе, Шлезвиг-Холштајн (Германија). Во него се вдомени околу 100 видови од средна Европа, претставени со околу 700 животни на природно пространство од 67 хектари .

Основана во 1970 г. Во паркот се одржуваат и образовни програми за заштита на природната околина.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Оваа статија содржи информации од преработка од 7 април 2009 од истоветната статија на Википедија на германски.