Еколози на Грција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Еколози на Грција
Οικολόγοι Ελλάδας
ВодачКонстантинос Папаниколас
Основана1988
Штабул. Панепистимиу бр. 57, Атина
ИдеологијаЗелен конзервативизам
Популизам
Политичка положбаДесен центар
Меѓународна припадностСветски еколошки партии
Мрежно место
http://www.oikologoi.gr/
Политика на Грција
Политички партии
Избори

Еколози на Грција (грчки: Οικολόγοι Ελλάδας, Ојкологи Еладас) ― грчка политичка партија со седиште во Атина, основана во 1988 година. Ја предводи Константинос Папаниколас.

Партијата го издава списанието Здравје и екологија (Υγεία - Οικολογία) и ја води телевизиската станица Телефос (Τηλεφώς). Исто така, воделе радио станица во Атина наречена Радио за здравје и екологија (Ράδιο Υγεία - Οικολογία) до 2001 година, кога била затворена.

На европските избори во 1989 година, тие освоиле 0,42% од гласовите. Нејзиниот дел од гласовите опаднал на следните избори. На парламентарните избори во 2000 и 2004 година, како и на локалните избори кои биле интервенирани, Еколози на Грција створиле сојуз со Демократското социјално движење (ДИККИ), Земјоделската партија (ПАЕКЕ) и други. Сојузот на овие избори освоил меѓу 1 и 3 отсто.

На 11 септември 2009 година, Јоргос Караџаферис, водач на крајно десничарската националистичка партија Народен православен собир (НПС/ЛАОС) објавил дека водачот на Еколози на Грција, Папаниколас, ќе се кандидира на државното место преку Лаос на грчките законодавни избори во 2009 година.[1]

Изборни резултати[уреди | уреди извор]

Година Вид на избори Гласови % Мандати
ноември 1989 Парламентарни 10.223 0.2 0
1990 Парламентарни 5.787 0.1 0
1993 Парламентарни 5.561 0.1 0
1996 Парламентарни 4.113 0,06 0
2000 Парламентарни учествувале со ДСД
2004 Парламентарни учествувале со ДСД
2009 Европски парламентарни 33.236 0,65 0
2009 Парламентарни учествувале со ЛАОС

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. ΟΙ ΟΙΚΟΛΟΓΟΙ ΕΛΛΑΔΟΣ ΣΤΟ ΛΑ.Ο.Σ Архивирано на 7 септември 2009 г., Laos press release, 11 септември 2009.