Екетра

Од Википедија — слободната енциклопедија
Движења за време на војната на Римјаните со Волските, 389 г. п.н.е.

Екетра (латински: Ecetra) ― гратче на древното племе Волски во средишниот дел на Апенинскиот Полуостров.[1][2] Неговата местоположба повеќе не е позната.

Се споменува од Тит Ливиј во 495 п.н.е. во контекст на неуспешната Волска инвазија врз Рим. Ливиј вели дека по победата на Римјаните, амбасадорите на Екетра побарале мир од римскиот сенат, кој се согласил врз основа на тоа дека екетриските земји му биле отстапени на Рим.[3]

Во 464 п.н.е. Екетрите се здружиле со Аеките и се побуниле против Рим. Херниките го предупредиле Рим на предавството и Римјаните на крајот победиле.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Massimiliano Mancini (23 March 2014). I volsci e il loro territorio. Massimiliano Mancini. стр. 70–. ISBN 978-88-98121-09-0.
  2. Purcell, N.; R. Talbert; S. Gillies; T. Elliott; J. Becker. „Places: 438730 (Ecetra)“. Pleiades. Посетено на November 10, 2014.
  3. Тит Ливиј, Книга за основањето на Градот (Ab Urbe Condita Libri), 2.25 http://latin.packhum.org/loc/914/1/85/1171-1177