Екесломполо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Езеро Екесломполо - 2017
Езеро Екесломполо - 2017

Екесломполо (фински: Äkäslompolo) е село во Општина Колари во Лапонија, Финска. Се наоѓа веднаш до езерото со истото име, северозападно од градот Колари. Екесломполо имаше 394 жители на 31 декември 2005 година.[1]

Екесломполо е, заедно со Јулесјерви, најважното место на ски-центарот Јулестунтури, исто така познат како Јулес скратено. Ски-центарот има вкупно 330 километри на крос-кантри ски-патеки и 61 алпски скијачки патеки со 29 ски-лифтови.[2] Во лето Екесломполо е популарен меѓу туристите, риболовците, кајакарите и други ентузијасти за на отворено. Постојат неколку хотели и повеќе домови во областа.


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Попис на население 31 декември 2005, Municipality website: Väestökehitys osa-alueittain Архивирано на 29 септември 2007 г.(фин.)
  2. Податоци за ски-центарот Јулес, Ylläs tourist information website

Координати: 67°36′16″ N; 24°09′20″ E / 67.604311° СГШ; 24.155451° ИГД / 67.604311; 24.155451