Екатерина (ТВ серија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

„Екатерина“ е руска историска телевизиска серија за судбината на германската принцеза Софија Августа Фредерика од Анхалт-Цербстској од сиромашната гранка на пруските кралеви, за тоа како станала царица на цела Русија како Катерина Велика, како и за нејзиното владеење со Руското Царство. Премиерата на првата 12-епизодна сезона се одржала на ТВ-каналот Русија-1 на 24 ноември 2014 година. Премиерата на втората 12-епизодна сезона се одржала на 27 февруари 2017 година. Третата сезона со 16 епизоди била премиерно прикажана на 21 октомври 2019 година.[1]

Слоганот на првата сезона: „Ќе царувам или ќе умрам ...“

Слоганот на втората сезона: „Таа се искачи на престолот за да стане Велика“

Слоганот на третата сезона: „И може ли некој да се осмели да ме запре! "

На 19 март 2020 година, телевизиската серија била официјално обновена за последната четврта сезона.[2] Премиера е закажана за време на телевизиската сезона 2021/2022.

Заплет[уреди | уреди извор]

1-та сезона. „Катерина“[уреди | уреди извор]

1744 година. Царицата на цела Русија Елисавета Петровна е бездетна, па затоа нејзиниот внук Карл Петар Улрих е прогласен за престолонаследник. Сепак, по некое време царицата сфатила дека не може да му го довери царството на Петар.

Елисавета решила да го ожени нејзиниот внук, и кога ќе добие син, да го земе момчето и да го одгледа идниот цар. Таа избрала да го ожени за нејзината внука принцезата Софија Фредерика од сиромашната гранка Анхалт-Цербстској на династијата на пруските кралеви. Младата Софија Фредерика ја напуштила Прусија и заминала во далечна и странска земја во надеж дека ќе најде среќа, но тука наидува на интриги и заговори на дворот, рамнодушноста на нејзиниот сопруг и лукавиот план на царицата. Софија Фредерика мора да ја смени верата, и да прифати ново име - Катерина Алексеевна.

Поминуваат години и се раѓаат децата на Катерина. Со цел да се неа и нејзините деца се спаси од смртна опасност, Катерина постепено зема она во свои раце, а таа успева, откако ќе низ серија на тестови и правење на палатата државен удар, да се земе на престол на Руската Империја во 1762 година.

2-та сезона. „Катерина стани“[уреди | уреди извор]

1768 година. Во шестата година од владеењето на новата царица, се подготвува првата војна на Катерина со Турција. Во исто време, Катерина бара начин да ја легализира врската со нејзиниот долгогодишен омилен Григориј Орлов и да го легитимира нивниот заеднички син Алексеј со цел да го направи престолонаследник во случај легитимното дете на Катерина Павле Петрович да остане бездетно.

Сепак, дрското и непредвидливо однесување на Орлов, како и неговите проблеми, прават царицата да се откаже од идејата за брак и да го испрати својот син Алексеј во странство, осигурувајќи се дека Павле Петрович ќе може да основа семејство. Откако се ослободила од Орлов, Катерина добила нов миленик, Григориј Потемкин, и барала невеста во Европа за наследникот.

1774 година. Руско-турската војна завршила со победа на Русија, која го воспоставила својот протекторат над Кримскиот канал и добила пристап до Црното и Азиското Море.

Годината е 1776. По вторпат, Катерина успешно го оженила Павле Петрович со друга германска принцеза, а таа се омажила за Потемкин, кој во нејзина чест на југот на империјата го основал градот Екатеринослав.

1780 година. Катерина го ослободува семејството Бранзвик од затвор и ги пушта во Данска.

1782 година. Катерина отворила споменик на Петар Први во Санкт Петербург и го испратила Павле Петрович со сопругата и децата на патување во Европа.

3-та сезона. „Катерина и измамниците“[уреди | уреди извор]

Во дворот во 1774 година, владеењето на Катерина било под огромна закана од четири страни. Постоела војна со Турција, што можела да се претвори или во успешен мир за Русија или во огромен пораз. Покрај тоа, во Париз, Полјаците се во бегство и француските авантуристи имаат важен адут против Катерина - Елисавета Тараканова, самонаречената ќерка на Елисавета Петровна.

Во Русија, селско востание се разгорело под водство на Јемелијан Пугачов, друг измамник кој се прогласил за Петар III. Конечно, опасноста се создала и во палатата: Панин ги пресметувал опциите за пренесување на моќта од Катерина кон Павле. Судбината на Русија зависела од одлуките на царицата.

Снимање[уреди | уреди извор]

Првата сезона на филмот со наслов „Катерина“ била снимена во 2014 година од режисерите Александар Баранов и Рамил Сабитов и вклучувала дванаесет епизоди[3]. Продуценти се филмската компанија „Амедија“ (основач - Александар Акопов) и Продукциска вредност. Најголемиот дел од снимањето се одвивало во Чешка.

Втората сезона е снимана од 25 април до 27 јули 2016 година под наслов „Екатерина. Стани“ и раскажувала за периодот на владеењето на Катерина Велика на престолот на Руското Царство, почнувајќи од шестата година од нејзиното владеење (од 1768 година), кога иднината на големата земја зависела од нејзините одлуки. Втората сезона се состои од дванаесет епизоди. Режисер бил Дмитриј Јосифов. Филмот е продуциран од продуцентската куќа СОСМОС и филмската компанија Амедија со финансиска поддршка од Министерството за култура на Руската Федерација.

Третата сезона била снимана од септември 2018 година[4] до февруари 2019 година[5] под наслов „Екатерина. Измамници“. Настаните се одвиваат од 1774 до 1776 година. Заплетот е посветен на најтешките години на владеењето на руската царица - периодот на востанието на Емелијан Пугачов, руско-турската војна и претензиите за престолот на измамничката принцеза Тараканова. Третата сезона се состои од шеснаесет епизоди. Режисер бил Дмитриј Јосифов. Филмот е во продукција на продуцентската куќа КОСМОС студио.

Историски неточности[уреди | уреди извор]

Што се однесува до костумите, серијата не одговара на прикажаната ера. Значи, сите благородници одат без перики и во фризури од 19, па дури и од 20 век. Само женските костуми се повеќе или помалку доследни.

1 сезона[уреди | уреди извор]

 • Лесток останал на суд по 1744 година и не бил измачуван во тајната канцеларија и испратен во егзил (ова се случило во 1748 година).
 • Во епизодата 1, во февруари 1744 година, Бестужев е наречен „големиот канцелар“, всушност Бестужев станал канцелар дури во јули 1744 година, по срамот на Лесток.
 • Баронот Мардефелд го изгубил рангот на прускиот амбасадор во Русија уште во 1746 година, според филмот, тој останува така до крајот на сезоната.
 • Според филмот, Разумовски останува миленик на Елисавета Петровна до последниот ден, но во 1750 година бил заменет со Иван Шувалов, кој не е ни прикажан во филмот.
 • Во серијата, убиството на Петар III и Џон Антонович се случува истовремено (1762), но всушност, Џон Антонович бил убиен во 1764 година.
 • Јохана, по интригите на Бестужев, скоро веднаш ја напуштила Русија, во зимата 1744 година, всушност, таа останала во Русија уште една година и заминала само по венчавката на нејзината ќерка, во септември 1745 година.
 • Наследникот, Пјотр Федорович, се разболел од сипаници не во септември 1745 година и не во Санкт Петербург, туку на крајот на декември 1745 година во Москва, откако имал сипаници.
 • Бетској бил испратен во странство не во 1745 година, туку во 1747 година.
 • Кога пристигнала Фредерика, го видела Питер за прв пат, но нивната прва средба се случила во Еитин, кога таа имала 11 години.
 • Според филмот, Катерина и нејзината мајка пристигнуваат во Санкт Петербург, но самата Катерина во својот дневник тврди дека тие пристигнале во Москва и останале таму сè до срамот на Јохана и Лесток.
 • Лесток не можел да биде против Фредерика, кого, според филмот, го отрула, бидејќи неговата забава била од француско-пруска насока, а принцезата дошла од прускиот град Зербст.
 • Серијата не покажала момент од биографијата на Катерина, кога тие заминуват во Киев, а потоа во Москва, каде на Пјотр Федорович му се слошило од сипаниците а подоцна и со сипаниците.
 • Во серијата, империјалното семејство живее во само една палата - Летната палата, сепак, во овој дворец тие живееле само во летни и топли есенски денови, другото време живееле во Зимската палата, или во Петерхоф или во Царско Село, што Елисавета многу го сакала.
 • Кога Елисавета отишла во Холмогори во февруари 1744 година, откриено е дека Ана Леополдовна починала. Всушност, таа починала во март 1746 година, откако родила уште едно дете.
 • Салтиков се појавил на дворот на наследникот само во 1752 година, но според серијата, тој му служи на Петар од самиот почеток.
 • Додека се обидувал да го ослободи Иван Антонович, Мирович бил убиен, всушност, Мирович бил изведен пред суд, по што бил погубен.
 • Во 1744 година, Елисавета Петровна го посетила семејството Брауншвајг во Холмогори, всушност тие биле чувани во тврдината Раненбург, заедно со Џон Антонович. Иван Антонович до 1756 година бил во Холмогори, а не во тврдината Петар и Павле.
 • Во првата епизода, царицата Елисавета, кога го посетила Иван Антонович, му рекла на Петар Федорович дека Иван Антонович е прогласен за цар и владее само две недели, по што таа го соборила од власт и го забранила изговорот на името „Иван“, всушност, владеењето на Иван Шести траело нешто повеќе од една година.
 • Во една од епизодите, Фредерик Втори зборува за нападот врз Париз (приближен датум за серијата 1744-1745), иако во тоа време Прусија и Франција биле сојузници против Австрија и Англија.
 • Во серијата, фразата звучи: „по погубувањето на Лесток“ - всушност, тие сакале да го погубат Лесток, но Елисавета Петровна го помилувала и го испратила во егзил. Покрај тоа, оваа фраза била изречена по зборовите: "со нејзината благодат царицата ја укина смртната казна", односно тие се контрадикторни едни на други.
 • Пјотр Федорович има одличен изговор на руски зборови во серијата, всушност, тој го задржал германски акцент во текот на целиот живот.
 • Во епизодата 8, Елисавета, на состанокот на нејзините министри, го нарекува Михаил Воронцов принц, всушност тој бил гроф.
 • Според серијата, Елисавета Петровна и Разумовски се венчале на денот на објавувањето војна на Прусија на 12 септември 1756 година, иако според легендата тие се венчале на 24 ноември 1742 година.
 • Станислав Август Пониатовски во епизодата 8, се нарекува себеси „Големиот војвода на Саксонија и Полска“, но владетел на Саксонија и Полска во тоа време бил Август III, а Понијатовски бил вообичаен секретар на британскиот амбасадор Вилијамс. Понијатовски ќе стане крал на Полска само кога Екатерина Алексеевна ќе се искачи на престолот и ќе го назначи за престолот на Полско-литванската Државна Заедница. Насловот „Големиот војвода на Саксонија и Полска“ не постоел.
 • За време на раѓањето на третото дете на Катерина, Василиј Шкурин ја запалил неговата куќа за да може идната царица безбедно да се породи без Петар III, кој трчал кон огнот. Детето веднаш му било дадено на Василиј Шкурин. Ниту ова го нема во серијата.
 • Детето на Катерина, Алексеј е родено во април 1762 година, но според ТВ серијата, тој е роден непосредно пред пучот.
 • Соборениот цар Питер Федорович бил задржан во Летната палата, всушност бил однесен во Ропша, каде што бил убиен.
 • Палатата на Елизабет Петровна на Фонтанка, всушност се случило во Зимската палата, каде што живеело империјалното семејство поголемиот дел од времето.
 • Само браќата Орлов учествувале во ударот на палатата во 1762 година, всушност, не биле прикажани лица кои учествувале: учителот на Павел Петрович, Никита Иванович Панин, почесната девојка на Катерина и сестрата на Елисавета Воронцова, Екатерина Дашкова, Хетман Кирил Разумовски, гардсман Пасек, кој скоро го предал целиот заговор и сл.

Награди и номинации[уреди | уреди извор]

Прва сезона[уреди | уреди извор]

 • Награда за руска индустриска телевизија „ТЕФИ - 2015“ во категоријата „Вечерен премиер“[6]:
  • победа во номинацијата „Телевизиски филм / серија“
  • победа во номинацијата „Најдобра глумица на телевизиски филм / серија“ - Јулија Ауг
 • АПКиТ награда 2015 [7] :
  • награда во категоријата „Најдобра споредна женска улога во ТВ филм / серија“ - Јулија Ауг
  • награда во категоријата „Најдобар дизајнер на костуми“ - Валентина Каменева, Светлана Москвина
  • номинација за наградата во категоријата „Најдобар ТВ филм / серија глумица“ ( Марина Александрова )
  • номинација за наградата во категоријата „Најдобра споредна машка улога во ТВ филм / серија“ ( Александар Јаценко )
  • номинација за наградата во категоријата „Најдоброто дело на дизајнерот на продукција“ (Сергеј Воробјов, Сергеј Онипенко)
  • номинација за наградата во категоријата „Најдоброто дело на шминкерот“ (Марина Дедова, Илона Левицкаја)
 • „Златен орел - 2016“
  • победа во номинацијата „Најдобра ТВ серија (повеќе од 10 епизоди) “
  • номинација за наградата во категоријата „Најдобар актер во телевизија“ (Александар Јаценко)
  • номинација за наградата во категоријата „Најдобра глумица на телевизија“ (Марина Александрова)

Втора сезона[уреди | уреди извор]

 • Награда за руска индустриска телевизија „ТЕФИ - 2017“ во категоријата „Вечерна премиера“
  • номинација за наградата во категоријата „Најдобра глумица во телевизиски филм / серија“ (Марина Александрова)
  • номинација за наградата во категоријата „ТВ-продуцент на сезоната“ (Александар Акопов)
 • АПКиТ награда 2018 година
  • номинација за наградата во категоријата „Најдобра споредна машка улога во телевизиски филм / серија“ (Сергеј Колтаков)
  • номинација за наградата во категоријата „Најдоброто дело на шминкерот“ (Марина Дедова, Илона Левицкаја)
 • Фестивал на руски сериски играни филмови „Утро на татковината 2018“
  • награда во категоријата „Најдобра филмска музика“ - Николај Ростов
  • номинација за наградата во категоријата „Најдобар филм (Гран при)“

Трета сезона[уреди | уреди извор]

 • АПКиТ награда 2020 година
  • награда во категоријата „Најдоброто дело на дизајнер на продукција“ - Сергеј Воробјов
  • награда во категоријата „Најдобар дизајнер на костуми“ - Светлана Москвина

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „У сериала "Екатерина. Самозванцы" появились постер и трейлер“ (руски). russia.tv. Посетено на 2019-08-28.
 2. Александр Акопов: «Индустрия выглядит достаточно зрело, но общий дефицит кадров сохраняется» // «Вокруг ТВ», 19 марта 2020
 3. „Екатерина (2014)“. www.ivi.ru. Посетено на 2018-03-14.
 4. „COSMOS studio в Instagram: «Мы прислушались к отзывам, комментариям, крикам, недовольствам и угрозам от наших зрителей и запустили съёмки 3 сезона сериала «Екатерина»!…»“ (руски). Instagram. Посетено на 2019-08-28.
 5. „Марина Александрова в Instagram: ««Екатерина», благодарю что выбрала меня, что бросила актерский вызов, что посылала испытания и научила дипломатии, что сделала сильнее,…»“ (руски). Instagram. Посетено на 2019-08-28.
 6. „Российская индустриальная телевизионная премия «ТЭФИ». Номинации 2015 года“. // tefitv.ru.
 7. „«Физрук» и «Мажор» стали самыми успешными сериалами 2014 года“. Информационное агентство России «ТАСС». 20 марта 2015 года. Посетено на 2015-03-20. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]