Екатерина Габашвили

Од Википедија — слободната енциклопедија
Портрет на Екатерина Габашвили од Александар Роинашвили, не подоцна од 1898 година

Екатерина Габашвили (грузиски: ეკატერინე გაბაშვილი; родена Тархнишвили (თარხნიშვილი); 16 јуни 1851 - 7 август 1938) — грузиска писателка, феминистка и јавна личност која се борела за социјални реформи во корист на еманципацијата на жените.

Биографија[уреди | уреди извор]

Родена на 16 јуни 1851 година, Екатерина Тархнишвили е родена во аристократско семејство во Гори, тогаш дел од Царска Русија. Таа била ќерка на Реваз Тархнишвили и Сопио Багратон-Давиташвили. По завршувањето на основното образование, таа учела на најдоброто градско училиште управувано од Мадам Фавр. На 17 години, таа отворила приватно училиште посветено на образованието на децата селани, загрижена заради условите на селанството. Таа се омажила за Александар Габашвили кога имала 19 години, на крајот одгледувајќи 11 деца.[1]

Нејзиното пишување било под влијание на две дела за еманципација на жени, објавени на грузиски: Хариет Тејлор Мил „Обезбедување на жените“ и „За и пошироко за Жените“ на Фани Левалд. Како резултат, таа започнала да ги мобилизира грузиските жени со воспоставување на кругови на жени во Тбилиси, Кутаиси, Гори и Кони, насочени кон објавување и превод на релевантна женска литература. Во 1897 година таа основала женско професионално училиште што довело до отворање на женски училишта низ целата земја.[1]

Габашвили била активен член на Друштвото за унапредување на учењето меѓу Грузијците. Во 1890 година, заедно со Анастасија Туманишвили-Церетели, го основаа „Џеџили“, списание кое објавувало литература за деца, поттикнувајќи интерес за жанрот во Грузија.[2]

Публикации[уреди | уреди извор]

Автор е на неколку сентиментални романи и приказни за тагите на селските учители и селанскиот живот. Нејзините романи Љубовна афера во Голема Кева и Додека сортираше пченка ги нарушиле социјалните норми во денот, повикувајќи на лична слобода и романтична љубов.[1]

Во 1900те таа се откажала од фикцијата за автобиографија. Габашвили е исто така позната како еден од првите грузиски феминистки и активисти за правата на жените. Во 1958 година, филмот „Магданас лурџа“ (Магарето на Магдана), заснован на еден од романите на Габашвили, а во режија на Тенгиз Абуладзе и Реваз Чкеиџе, освоил награди на меѓународните филмски фестивали во Кан и Единбург.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Barkaia, Maia; Waterston, Alisse (2017). Gender in Georgia: Feminist Perspectives on Culture, Nation, and History in the South Caucasus. Berghahn Books. стр. 21–. ISBN 978-1-78533-676-8. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „BarkaiaWaterston2017“ е зададен повеќепати со различна содржина. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „BarkaiaWaterston2017“ е зададен повеќепати со различна содржина.
  2. 2,0 2,1 Mikaberidze, Alexander. „Gabashvili, Catherine. Dictionary of Georgian National Biography“. Архивирано од изворникот на 2008-04-19. Посетено на 2007-03-28. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „natbio“ е зададен повеќепати со различна содржина.