Ејлат

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Еилат)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ејлат
Округ Јужен
Управа Град (од 1959)
хебрејски אֵילַת
Население 50,724 (2017)
Градоначалник Мејл Јитцак Халеви
Основан 7000 BCE (најрана населба)
1951 (израелски град)
Мреж. место www.eilat.muni.il

Ејлат (хебрејски: אֵילַת) е град во Израел. Ејлат е дел од Јужниот округ и пустината Негев и воедно е најјужен град во Израел. Ејлат е пристаништен град на брегот на Црвеното Море, поточно на Акапскиот Залив. Градот е популарна туристичка дестинација за домашни и странски туристи поради убавите плажи. коралните гребени, ноќниот живот и пустинскиот пејзаж.

Според податоците од 2017 година, градот имал население од 50,724 жители. Градот е скоро споен со египетското село Таба на југ, јорданскиот град Акаба на исток и има релативна видлива блискост со Саудиска Арабија. Околината на градот има пустинска клима, топло море и 360 сончеви денови во текот на годината.[1]

Име[уреди | уреди извор]

Името на Ејлат се спомнува и во Стариот Завет, но потеклото не е јасно дефинирано. Тоа најверојатно потекнува од хебрејскиот корен A–Y–L (хебрејски: א. י. ל.), што исто така е корен на зборот Елах (хебрејски: אלה), што значи „ф'стак“.[2]

Демографија[уреди | уреди извор]

Историско население
ГодинаНас.±%
1955500—    
19615.300+960.0 %
197213.100+147.2 %
198318.900+44.3 %
199532.500+72.0 %
200847.300+45.5 %
201750.724+7.2 %
Извор: CBS[3]

Огромно мнозинство од населението се Евреи. Арапите се само 4% од населението.[4] Населението на Ејлат вклучува и голем број странски жители, и нивната бројка се проценува на околу 10.000 жители. Во 2007 година во градот пристигнале околу 200 судански бегалци во Ејлат кои биле прифатени и добиле дозвола за престој.[5][6][7]

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Ејлат е збратимен со:

Панорамски поглед[уреди | уреди извор]

Ејлат ноќе.
Панорама на Ејлатски Планини

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Discovering the World of the Bible, LaMar C. Berrett, (Cedar Fort 1996), page 204
 2. Grinzweig, Michael. Cohen, Meir; Schiller, Eli. уред-ци. From the Items of the Name Eilat (на he). „Ariel“ (Ariel Publishing) (93–94: Eilat – Human, Sea and Desert): 110. 
 3. „Locality File“. Israel Central Bureau of Statistics. 2012. Архивирано од изворникот (XLS) на 2013-11-03. конс. November 3, 2013. 
 4. http://jiis-jerusalem-eng.blogspot.com/2013/11/mixed-cities-in-israel.html
 5. Jonathan Saul, Elana Ringler for Reuters. „Sudanese refugees in Israel face uncertainty“, Boston Globe (посет. 29 октомври 2007 г).
 6. Joshua Mitnick (2006). „Sudan's "Genocide" Lands at Israel's Door“. The Christian Science Monitor. конс. October 29, 2007. 
 7. Neta Sela (2007). „Israel must reject Darfur refugees, rabbi says“. Ynet News – Jewish World. конс. October 29, 2007. 
 8. „Twinning Ceremony between Acapulco and Eilat“. Keren Kayemeth LeIsrael. 30 July 2017. конс. 2 August 2017. 
 9. 9,0 9,1 9,2 9,3 9,4 9,5 „Sister Cities“. Union of Local Authorities in Israel (ULAI). Архивирано од изворникот на October 4, 2013. конс. August 23, 2012. 
 10. 10,0 10,1 10,2 10,3 „Eilat Sister Cities“. Israel-Times.com. November 7, 2007. конс. December 16, 2007. [мртва врска]
 11. „What we do: Humanitarian Aid“. Israel MFA. Архивирано од изворникот на May 31, 2010. конс. December 16, 2007. 
 12. La ventana israelí al mar Rojo“, 27 август 2011 (посет. 3 август 2017 г). (на Spanish)
 13. „Facts about Durban“. September 7, 2003. конс. December 16, 2007. 
 14. „Weiterführende Informationen: Städtepartnerschaften“. Israel MFA. конс. December 16, 2007. 
 15. „Eilat, Israel – Sister Cities of Los Angeles“. конс. October 16, 2011. 
 16. „The anniversary of our sister city, Eilat“. конс. October 16, 2011. 
 17. „Municipal Smolyan“. конс. December 16, 2007. 
 18. „Sopron, Hungary, One Of Eilats Twin Cities“. Eilat Today. Архивирано од изворникот на September 14, 2012. конс. August 23, 2012. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]