Прејди на содржината

Езеро Тено

Од Википедија — слободната енциклопедија
Езерото Тено Италија
Релјефна карта на Италија Трентино, Италија.

Езерото Тено е езеро во Тено во Трентино, Италија. На надморска височина од 550 м, неговата површина е 0,25 км². Езерото било формирано околу 1100 година по големото лизгање на земјиштето кое го блокирало текот на реката Ри Сек, која моментално е главната притока на езерото. Во јужниот дел на езерото има мал остров. Нивото на езерото варира со текот на годините во зависност од протокот на притоките. Во годините кога нивото е ниско овој остров станува своевиден гребен. Оваа област е заштитена од автономната провинција Тренто како биотоп.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]