Езеро Тегел

Координати: 52°35′0″N 13°16′0″E / 52.58333° СГШ; 13.26667° ИГД / 52.58333; 13.26667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Тегелско Езеро
Тегелско Езеро
[[file:Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 42: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Берлин" does not exist|250px|Тегелско Езеро
Тегелско Езеро во рамките на Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 42: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Берлин" does not exist]]<div style="position: absolute; z-index: 2; top: Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „[“%; left: Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „[“%; height: 0; width: 0; margin: 0; padding: 0;">
[[File:Предлошка:ПолКарта Берлин|6x6px|Тегелско Езеро
Тегелско Езеро|link=|alt=]]
<div style="font-size: %; line-height: 110%; z-index:90; position: relative; top: -1.5em; width: 6em; Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „[“">Тегелско Езеро
Тегелско Езеро
ПодрачјеБерлин
Координати52°35′0″N 13°16′0″E / 52.58333° СГШ; 13.26667° ИГД / 52.58333; 13.26667
Главни приливиRiver Havel, Tegeler Fließ
Главни истециРека Хавел
Сливни земјиГерманија
Најг. должина4 kм (2.5 ми) км
Површина{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“
 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“
}}
4,61 km2 (1,78 ми) км2
Прос. длабочина7.9 м (26 ст) м
Најг. длабочина16 м (52 ст) м
ОстровиHasselwerder, Lindwerder, Scharfenberg, Reiswerder, Baumwerder, Valentinswerder, Maienwerder
Населени местаTegel, Tegelort

Езерото Тегел ( германски: Tegeler See </link> ) ( German pronunciation</img> German pronunciation) е второто по големина езеро во Берлин, Германија . Се наоѓа во северозападниот дел на градот во округот Рајникендорф, во Ортштајл на Тегел .

Преглед[уреди | уреди извор]

Историското име Тегел (првпат е забележано во 1322 година како Тајгел ) и е вообичаено за поголема територија и исто така се користи за населбите во локалитетот Тегел, населбата Тегелорт („Село Тегел“) во локалитетот Конрадшохе и меѓународниот аеродром Берлин-Тегел . </link>

Езерото е поврзано со пловната река Хавел, која течела во и надвор од езерото на неговиот западен крај. Езерото е пловно до источниот крај, а пловидбата се спроведува како дел од Хавел–Одер–Васерштрасе . [1] [2]

Поголемиот дел од брегот на езерото е приватен. Во рамките на езерото се наоѓаат островите Хаселвердер, Линдвердер, Шарфенберг, Рајсвердер, Баумвердер, Валентинсвердер и Мајенвердер . Шарфенберг, Валентинсвердер и Мајенвердер се достапни со некои од берлинските фериботи .

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Hauptstrecken Abkürzungen“ [Main route abbreviations] (German). Wasser- und Schifffahrtsverwaltung des Bundes. Архивирано од изворникот на 2011-07-19. Посетено на 2011-02-06.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  2. Sheffield, Barry (1995). Inland Waterways of Germany. St Ives: Imray Laurie Norie & Wilson. стр. 100–103. ISBN 0-85288-283-1.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]