Езеро Тамула

Од Википедија — слободната енциклопедија
Езеро Темула
Tamula järv
ПодрачјеВиру
Координати57°50′23″N 26°59′13″E / 57.83972° СГШ; 26.98694° ИГД / 57.83972; 26.98694Координати: 57°50′23″N 26°59′13″E / 57.83972° СГШ; 26.98694° ИГД / 57.83972; 26.98694
Главни приливиКубен поток
Главни истециВиханду
Сливни земјиЕстонија
Површина&100000000000023130000002,313 км2
Прос. длабочина4.2 м
Најг. длабочина7.5 м
Надм. височина69.1 м

Езеро Тамула (естонски: Tamula järv) — езеро во јужна Естонија, сместено на југоисточната страна на градот Виру. Езерото има површина од 2.313 км², просечната длабочина е 4,2 м и максималната длабочина 7,5 м.[1]

Езерото има овална форма. Во езерото се влева потокот Кубија, како и некои канали. Од езерото тече реката Виханду, најдолгата река во Естонија.

На 11 септември 2010 година, естонскиот спортист Таави Петре се удавил во езерото Тамула за време на риболов.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „eestigiid.ee“. www.eestigiid.ee. Посетено на 2022-04-02.
  2. „Kuulitõukaja Taavi Peetre uppus Tamula järve“. Sport (естонски). 2010-09-11. Посетено на 2022-04-02.