Езеро Силс

Од Википедија — слободната енциклопедија

Езерото Силс е езеро во долината Горна Енгадин, Грисонс, Швајцарија. Името го добило опо селото Силс им Енгадин.

Географија[уреди | уреди извор]

Езерото се наоѓа на надморска височина од 1.797 метри надморска височина, помеѓу превојот Малоја и езерото Силваплана. Неколку планини над 3.000 метри гледаат на езерото, особено Корвач, Piz Grevasalvas и Piz da la Margna. Одводниот слив на езерото кулминира во Пиз Фора (3.336 м) и го опфаќа ледникот Вадрец да Федоз.

Со површина од 4,1км², езерото Силс е најголемото езеро на Енгадин. Тоа е исто така најголемото природно езеро на Алпите кое се наоѓа над 1.000 метри.[1] Езерото било формирано од праисториска брана од свлечиште, слично како и езерото Силваплана.[2]

Поглед на езерото Силс од Корвач

Пошумениот полуостров Часте се протега во езерото на североисточниот крај. На крајот на полуостровот има плоча на Фридрих Ниче со премин од Така зборуваше Заратустра. Во близина на полуостровот се наоѓа шумскиот остров Чавиолас, најголемиот на езерото Силс. Годишно, во зима, крос-кантри Енгадин Скимаратон го поминува езерото, почнувајќи од неговиот раб во палатата Малоја.

Врските со чамци траат од крајот на јуни до крајот на септември, што го прави езерото Силс едно од највисоките езера во Европа со јавен превоз со брод.[3]

Најголемите села на езерото Силс се Силс им Енгадин и Малоја (дел од Брегаља ), сместени соодветно на источниот и западниот крај на езерото. Други села се Кадлаг, Исола и Плаун да Леј.

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Енгадин линија
  • Список на езера во Швајцарија
  • Список на планински езера во Швајцарија

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Johannes Eue, Wandern im Engadin, p. 29
  2. Stephen G. Evens, Natural and Artificial Rockslide Dams, p. 103
  3. Sils im Engadin Архивирано на 30 август 2011 г., Hiking in Switzerland, wanderland.ch

Надворешни врски[уреди | уреди извор]