Прејди на содржината

Езеро Силваплана

Од Википедија — слободната енциклопедија
Замок на езерото

Езерото Силваплана е езеро во долината Горно Енгадине во Грисонс, Швајцарија. Името годобива од селото Силваплана. Заедно со неговиот поголем сосед, езерото Силс, тоа е меѓу најголемите езера на Грисонс. Езерото Силваплана е се гледа од неколку планини над 3.000 метри, особено Корвач, Piz Julier и Piz Surlej. Одводниот слив на езерото кулминира во Piz Corvatsch (3.451 м) и опфаќа неколку ледници, од кои најголем е Vadret dal Tremoggia.

Езерото исто така многу се користи за спортови, како што се летање со параглајдери и едрење на ветер во лето. Во зима, откако езерото ќе замрзне, се користи за крос-кантри скијање, пешачки патеки и летање со параглајдери на снег, со познатиот Енгадин скимаратон кој го поминува езерото годишно. Ретката појава на поледица ги носи и лизгачите на мраз во езерото.

Во Ecce Homo, Фридрих Ниче го раскажува моментот кога првпат ја замислил својата идеја за вечното повторување додека шетал низ шумата покрај езерото Силваплана во август 1881 година.

Поглед од Силваплана кон Корвач (лево) и Piz da la Margna (десно)

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  • Енгадин линија
  • Список на езера во Швајцарија
  • Список на планински езера во Швајцарија

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]