Езеро Мањара (национален парк)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Национален парк „Езеро Мањара“
МСЗП Категорија II (национален парк)
[[file:Шаблон:ПолКарта Tanzania relief location map.svg|284px|Местоположба на карта]]<div style="position: absolute; z-index: 2; top: Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „[“%; left: Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „[“%; height: 0; width: 0; margin: 0; padding: 0;"><div style="position: relative; text-align: center; left: -Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „[“px; top: -Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „[“px; width: Шаблон:ПолКарта Tanzania relief location map.svgpx; font-size: Шаблон:ПолКарта Tanzania relief location map.svgpx; line-height: 0; z-index:100;" title="">[[File:Шаблон:ПолКарта Tanzania relief location map.svg|Шаблон:ПолКарта Tanzania relief location map.svgxШаблон:ПолКарта Tanzania relief location map.svgpx|Национален парк „Езеро Мањара“|link=|alt=Местоположба на карта]]
Место регион Аруша, Танзанија
Површина 325 km² км2
Основано 1960
Зебри во паркот

Националниот парк „Езеро Мањара“ (Свахили: Hifadhi ya Ziwa Manyara, англиски: Lake Manyara National Park) е национален парк во регионот Аруша, Танзанија. Најголемиот дел од површината на паркот е теснец сместен помеѓу ѕидиштето на јазот Грегори на запад и езерото Мањара на исток. Паркот е познат по своите фламинга.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]