Прејди на содржината

Езеро Гана

Од Википедија — слободната енциклопедија
Езерото Гана

Езерото Гана е езеро во Валгана во провинцијата Варезе, Ломбардија, Италија.

Има површина од 0,07 км² и максимална длабочина од 3 м. Тој е дел од природен резерват.

Географија[уреди | уреди извор]

Се наоѓа во комуната Валгана.

Езерото ја има како подземна притока реката Маргорабија, која што се влева во блиската Лаго ди Гирла.

Целосно е дел од фразионот на Гана и е составен во паркот Cinque Vette.

Историја[уреди | уреди извор]

Помеѓу XII и XIII век бенедиктинските монаси ја промениле хидрографијата преку некои мелиоратори.

Во 1984 година, езерото станало центар на природниот резерват на езерото Гана.

Фауна[уреди | уреди извор]

Населението во езерото Гана е главно претставено со штуки и штули.