Езеро Бусалета

Од Википедија — слободната енциклопедија
Езерото Бусалета

Езерото Бусалета е Вештачко езеро во северозападна Италија, кое се протега меѓу провинциите Џенова (во Лигурија ) и Алесандрија (во Пиемонт ), во близина на градовите Фраконалто и Бусала. На надморска височина од 441м,[1] неговата површина е 0,3 км².

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Carta tecnica regionale su Limiti Amministrativi (Comunali, Provinciali, Regionali) sc. 1:25000. geoportale.regione.liguria.it. Regione Liguria. 2011.