Прејди на содржината

Езеро Бочац

Од Википедија — слободната енциклопедија
Езеро Бочац
Езерото Бочац
Координати44°31′58″N 17°09′12″E / 44.5327° СГШ; 17.1533° ИГД / 44.5327; 17.1533
Видвештачко слатководно езеро
Главни приливиВрбас
Главни истециВрбас
Сливни земјиБосна и Херцеговина
Најг. должина550 м км
Најг. ширина200 м км
Островибројни островчиња и привремени острови

Бочацвештачко езеро во Босна и Херцеговина. Сместено е во Општина Мркоњиќ Град.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]