Езеро Јохоа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Езеро Јохоа
Lago de Yojoa
Координати14°52′01″ N; 87°58′59″ W / 14.867° СГШ; 87.983° ЗГД / 14.867; -87.983Координати: 14°52′01″ N; 87°58′59″ W / 14.867° СГШ; 87.983° ЗГД / 14.867; -87.983
Сливни земјиХондурас
Површина&1000000000000007900000079 км2
Прос. длабочина15 м
Надм. височинаок. 700 м
Службен назив: Subcuenca del Lago de Yojoa
Прогласено:5 јуни 2005
Број1467[1]
Езеро Јохоа
Сателитска снимка на Езерото Јохоа
Највисока точка
Надм. вис.700 м
Координати14°52′01″ N; 87°58′59″ W / 14.867° СГШ; 87.983° ЗГД / 14.867; -87.983
Географија
Езеро Јохоа на карта

Карта

МестоХондурас
Геологија
ВидВулканско поле со езеро од брана од лава
Последен избувнепознато

Езерото Јохоа е најголемото езеро во Хондурас со површина од 79 квадратни километри и просечна длабочина од 15 метри. На надморска височина од 700 метри, тоа лежи во дупка создадена од вулкани. Вулканското поле на езерото Јохоа се состои од плеистоценски до холоценски скориски конуси, кратери и текови на лава.

Западната страна на езерото се граничи со стрмни планини и Националниот парк „Санта Барбара“, додека источната страна е во непосредна близина на Националниот парк „Серо Азул Меабар“. Езерото се наоѓа на автопатот што ги поврзува двата најголеми градови во Хондурас, Тегусигалпа и Сан Педро Сула. За многу луѓе што патуваат меѓу градовите, езерото служи како област за одмор каде што можат да го ценат погледот и да уживаат во свежата пржена риба и друга храна што ги нудат рестораните сместени на неговите брегови.

Езерото Јохоа е познато одредиште за риболов и околината има богата биоразновидност - идентификувани се скоро 400 видови птици и 800 растителни видови во регионот. Сепак, тоа е исто така загрозено од уништување на шумите, сточарство и развој. Доселениците од заедниците околу езерото се посветени на одгледување овошје, зеленчук и основни зрна. Како и да е, многу од овие жители заработуваат од продажба на риба што потекнува од езерото.

Луѓето ги посветуваат околните области на одгледување на растенија за кафе. Кафето одгледувано во близина на езерото Јохоа, во Санта Барбара, е особено добро познато. [ потребно е цитирање ]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Subcuenca del Lago de Yojoa“. Ramsar Sites Information Service. Посетено на 17 октомври 2020.