Езекиел Фрајерс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Езекиел Фрајерс
Лични податоци
Полно име Езекиел Давид Фрајерс[1]
Роден на 9 септември 1992(1992-09-09)(31 г.)
Роден во Манчестер, Англија
Висина 6 ст 0 ин (1.83 м)
Позиција лев бек,центар бек
Клупски податоци
Сегашен клуб Стандард Лиеж
Број 7
Младинска кариера
2009–2011 Манчестер Јунајтед
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2011– Манчестер Јунајтед 2
2011– Стандард Лиеж 0 (0)
Репрезентација
2007–2008 Англија 16 5 (0)
2008–2009 Англија 17 7 (0)
2010– Англија 19 3 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 19:31, 20 September 2011 (UTC)
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 19:31, 20 September 2011 (UTC)[2]
Фрајерс во 2013

Езекиел Дејвид Фрајерс (англиски: Ezekiel David Zeki Fryers) (роден на 9 септември 1992) — англиски фудбалер кој моментално игра во Стандард Лиеж. Тој е играч од одбраната и игра како лев бек или како централен дефанзивец. Езекиел е играч кој е производ на академијата на Манчестер Јунајтед.

Кариера[уреди | уреди извор]

Манчестер Јунајтед[уреди | уреди извор]

Во сезоната 2010/11 Фрајерс со резервистите на Манчестер Јунајтед,предводени од некогашниот напаѓач на тимот Оле Гунар Солшер кој седеше на клупата, ја освои титулата во англиската Премиер Лига за резервни тимови. Фрајерс своето деби во првиот тим на Манчестер Јунајтед го имаше на 20 септември 2011 во третото коло од Лига купот на Англија. Тој беше партнер на Мајкл Карик во централната одбранбена линија и ги одигра сите 90 минути во победата на неговиот тим над Лидс Јунајтед од 3:0. Своето деби во Премиер лигата го има во домаќинскиот меч на Манчестер Јунајтед против Вулверхемптон Вондерерс, во кој влезе како замена за Патрис Евра во 68-та минута од мечот што заврши 4:1. Тој влезе од клупата за резерви и во уште еден меч на Олд Трафорд, овојпат со Виган заменувајќи го Џони Еванс на полувремето.

Стандард[уреди | уреди извор]

Летото 2012 година Фрајерс тренирал со екипата на Тотенхем кој сакал да го доведе играчот во својте редови, но двата клуба не успеале да се договорат, а и според правилата Тотенхем не можеше да го ангажира Фрајерс. Според правилата во Англија кога еден фудбалер е на возраст под 23 години и откако ќе му истече договорот тој несмее да премине во друг клуб од Премиерлигата без другиот клуб да плати соодветна компензација. Така на 23 август 2012 Фрајерс потпиша за белгискиот Стандард Лиеж.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Premier League clubs submit squad lists“. PremierLeague.com. Premier League. 1 September 2010. Архивирано од изворникот на 2010-09-04. Посетено на 1 September 2010.
  2. „Ezekiel Fryers Profile“. TheFA.com. The Football Association. Посетено на 20 September 2011.