Одрин (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Едрене (покраина))
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одрин
Покраина во Турција
Местоположба на покраината Одрин во Турција
Местоположба на покраината Одрин во Турција
ЗемјаТурција
РегионМармара
Површина
 • Total6,279 км2 (2,424 ми2)
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total382,222
 • Густина61/км2 (160/ми2)
Повик. бр.0284
Рег. таб.22

Одрин или Едрене (турски: Edirne) е провинција во западна Турција. Административен центар на вилаетот е истоимениот град Одрин. Покраината има 382 222 жители (2006) и плоштина од 6,279 кв.км. Разделен е на 9 општини.

Наводи[уреди | уреди извор]


Координати: 41°07′12″N 26°31′14″E / 41.12000° N; 26.52056° E / 41.12000; 26.52056