Прејди на содржината

Еднаш бевме војници (филм од 2002)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Бевме војници (англиски:We were soldiers) - американски филм од 2002 година, во режија на Рендал Валас, кој е автор и на сценариото зансовано на истоимениот роман на Харолд Мур и на воените репортажи на Џо Галовеј. Главните улоги ги играат: Мел Гибсон, Тејлор Момсен, Сем Елиот, Дезмонд Харингтон, Медлин Стоу, Кери Расел, Дон Дуонг и Бери Пепер. Делумно, филмот претставува реконструкција на една од најкрвавите битки во Виетнамската војна.[1]

Содржина[уреди | уреди извор]

На својата прва задача во Виетнам, полковникот Хал Мур (го игра Гибсон), заповедник на Седмиот коњички полк, со своите неискусни војници се соочува со надмоќната непријателска војска. Мур успева да преживее и да победи во борбата, но притоа плаќа многу висока цена...[1]

Наводи[уреди | уреди извор]