Еди Ким

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Ким Џунг-хван (корејски: 김정환, р. 23. ноември 1990 година), познат и под неговото уметничко име Еди Ким (корејски: 에디 킴), е јужнокорејски пејач, текстописец и гитарист.[1] Се стекна со слава како натпреварувач на телевизиското шоу за таленти „Суперстар К 4“ во 2012 година.[1] Го издаде својот прв EP диск под името „Прирачникот“ во 2014 година.[2]

Во 2019 година, Ким беше поврзан со скандалот за недозволено споделување на слики од девојки во групни пораки на платформата KakaoTalk. Групните пораки, во кои членуваа и други познати личности, беа создадени од Џунг Џун-јанг. Ким призна на полицијата дека споделувал слики од скриени камери кои ги симнал од интернет.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Songwriter, Guitarist, K-Pop Singer: Eddy Kim Profile“. Kpopmap (англиски). 2016-05-02. Посетено на 2020-05-16.
  2. [MV] Eddy Kim(에디킴) _ The Manual(너 사용법), Посетено на 2020-05-16
  3. „Roy Kim, Eddy Kim & Choi Jong Hoon admit to sharing illegally taken photos“. SBS PopAsia (англиски). Посетено на 2020-05-16.