Едит Бари

Од Википедија — слободната енциклопедија

Едит Кливс Бери (1884–1969) била американска вајарка, сликарка, илустраторка и дизајнерка родена во Бостон Масачусетс.[1] Студирала на Студентската лига за уметност во Њујорк и со Френк ДуМонд и Ричард Е. Милер.[2] Бери била основач[3] и работела како директор на Музејот на продавница за тули во Кенебунк, Мејн од 1936 до 1945 година.[4]

Во 1939 година, за време на Големата депресија, Бери била вработена во Одделот за сликарство и скулптура на Министерството за финансии на САД за да наслика мурал на поштата, Пристигнувањето на првото писмо-поштата Кенебунк од Фалмут - 14 јуни 1775 година во нејзиниот роден град Кенебанк, Мејн.[5]

Ран живот[уреди | уреди извор]

Едит Бери е родена во семејството на Чарлс Дамер Бери и Ајда Мортон (Томпсон) Бери на 10 март 1884 година во Бостон, Масачусетс. Нејзиниот татко, Чарлс, бил агент за увоз/извоз со Henry W. Peabody & Co., прво во Бостон, а подоцна и во Њујорк.[6] Таа пораснала во Монтклер, Њу Џерси. И двајцата нејзини родители имале врски со Кенебунк, Мејн, и поседувале семејна куќа на Самер Стрит во историскиот округ Кенебунк.

Едит посетувала подготвително училиште во училиштето Мис Вилер (сега Училиште Вилер) во Провиденс, Род Ајленд, завршувајќи во 1904 година.

Почнувајќи од 1906 година, Едит годишно патувала во Европа за да ја практикува својата уметност на места како Живерни, Франција; Рим, Италија; Австрија; Шпанија; и Лондон. Тренирала со Фредерик Фризеке и Фредерик Мекмонис, двајцата американски уметници кои живеат во Франција. Нејзините списанија за нејзините европски патувања и уметнички обуки се вклучени во архивата на музејот Brick Store.[7]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Opitz, Glenn B, Editor, Mantle Fielding's Dictionary of American Painters, Sculptors & Engravers, Apollo Book, Poughkeepsie NY, 1986
  2. McGlauflin, ed., Who’s Who in American Art 1938–1939 vol.2, The American Federation of Arts,Washington D.C., 1937
  3. Petteys, Chris, Dictionary of Women Artists: An international dictionary of women ratites born before 1900, G.K. Hall & Co., Boston, 1985
  4. Falk, Peter Hastings, Who Was Who in American Art, Sound View Press, Madison Connecticut, 1985
  5. Marling, Karal A. (1982). Wall-to-Wall America : A Cultural History of Post Office Murals in the Great Depression (First. изд.). University of Minnesota Press. стр. 272 to 276. ISBN 0816611165.
  6. „Our History“. www.hwpeabody.com. Посетено на 2020-01-18.
  7. „Collections | Learn More | Brick Store Museum“ (англиски). Посетено на 2020-01-18.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]