Единство (политичка партија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Единство
Uniteti
ВодачГ’зим Острени
ОсновачГ’зим Острени
ГеслоЗаедно можеме повеќе
албански: Vetëm së bashku mundemi
Основана3 октомври 2015
ШтабСкопје, Република Македонија
ИдеологијаЗаштита на правата на Албанците
Боисина, бела
Мрежно место
uniteti.org
Политика на Република Македонија
Политички партии
Избори

Единство (албански: Uniteti) — политичка партија на македонските Албанци во Република Македонија. Основана е во 2015 од страна на Г’зим Острени.[1]

Учество на избори[уреди | уреди извор]

На парламентарните избори во 2016 година, партијата учествува на изборите заедно со ДР-ДПА и НДП во коалицијата Алијанса за Албанците која ја предводел Зијадин Села. Коалицијата освоила 3 пратенички места (35.121 глас, 2,9%).[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]