Единствена вистина

Од Википедија — слободната енциклопедија

Единствена вистина (англиски: One True Thing) е американски филм, во режија на Карл Френклин. Главните улоги ги толкуваат: Мерил Стрип и Рене Зелвегер.

Содржина[уреди | уреди извор]

Елен Гулден го посветила својот живот на желбата да стане успешна новинарка. Кога дознава дека нејзината мајка умира од рак, нејзиниот живот се менува од корен. Татко ѝ ја притиска да се врати дома и да се откаже од нејзиниот живот, поради болеста на мајка ѝ.[1][2][3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Единствена вистина“, Антена, број 852, 24.10.2014, стр. 18.
  2. „Единствена вистина“, Антена, број, 857, 28.11.2014, стр. 16.
  3. „Единствена вистина“, Антена, број 870, 27.2.2015, стр. 25.